Covid-19 salgınıyla mücadele ettiğimiz şu günlerde iş yerinin geleneksel yapısının dışındayken işinizi nasıl yönetebilir, çalışanlarınızla aranızda nasıl güven oluşturabilirsiniz?

Uzaktan çalışma konusunda yeni misiniz? Ya da salgın süresince geçici olarak uzaktan mı çalışacaksanız? Yüz yüze etkileşimin olmadığı ve ofis hayatının ritminde akmayan bu yeni sürece hoş geldiniz. Pratik birkaç planlama ile bu yeni ve benzersiz çalışma koşullarına yumuşak bir geçişle adapte olabilir, ekibinizile güvene dayalı bir çalışma ortamı oluşturabilir ve verimli şekilde çalışabilirsiniz. 

Bu yazıda salgın sırasında uzaktan çalışma sürecine ve size özel 3 ipucu sıraladık.

Evden çalışmanın avantajları nelerdir?

1. Çalışanlarınızla bağlantı kurun.

Ekibinizin kendilerini işin bir parçası olarak hissetmesine yardımcı olmak istiyorsanız ne olursa olsun onlarla iletişimde kalın. Herkesin moralini yükseltecek, ekip ruhuna da katkı sunacak görüşmeler düzenleyin, iş dışında sohbetler edin. Toplu olanların dışında birebir görüşmeler de organize edin. İçeriğine ya da büyüklüğüne bakmaksızın başarılarını kutlayın. Doğum günü kutlamak bile bir görüşme bahanesi olabilir. 

Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilir?

2. Açık olun.

Hiçbir şey hakkında varsayımda bulunmayın ve çalışanlarınızı daha iyi anlayıp onlara kendinizi anlatabilmek için gündemdeki iş ve projeler için kimden ne istediğinizi, beklentilerinizi açıkça ifade edin. Böylece hem işlerin yolunda gitmesini ve zamanında tamamlanmasını sağlarsınız hem de çalışanlarınızı birbirleriyle iletişimleri için de besleyecek bir davranış modeli ortaya koymuş olursunuz. Bu konuda size yardımcı olacak önemli bir taktik: Yazdığınız her bir e-posta ve mesajı tekrar tekrar okuyup yeterince açık ve amacına uygun olduğundan emin olun.

Uzaktan çalışan ekibinizle nasıl sağlıklı bir iş birliği yaparsınız?

3. Daima sonuçlara odaklanın.

Uzaktan çalışırken, ekibinizin bir işe ne kadar vakit ayırdığı değil ortaya çıkardığı işin kalitesi önemlidir. Siz de çalışanlarınızın zamanına, ne zaman nerede ne yaptıklarına odaklanmak yerine ortaya koydukları işlerle ilgilenin. 

Daha fazla ipucu için Evden Çalışmanın İncelikleri yazı dizisine göz atın.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.