e-Fatura uygulamasına dahil olup dijital faturalar kesmeye mi başladınız? e-Dönüşüme katılarak işletmenizi bir adım daha ileriye taşıdığınız için tebrikler! e-Fatura kesmenin aşamalarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz. 

İlk kez mi e-fatura keseceksiniz? İlk kez e-Fatura kesme işleminin adımlarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz. Henüz e-faturaya geçmediyseniz kimlerin e-fatura mükellefi olduğunu, uygulamaya katılma koşullarını ve başvuru ayrıntılarını da bu yazıda bulabilirsiniz. 

e-Faturaya neden geçmelisiniz? 

e-Fatura entegratörü seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Kimler e-fatura mükellefidir?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) güncel tebliğine göre, 2018 yılı ve sonrasındaki brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan tüm firmalar e-fatura mükellefidir. Eğer sizin de 2018 yılı cironuz 5 milyon TL ve üzeri ise firmaların, başvurunuzu en geç 30 Haziran 2020’ye dek tamamlayıp 1 Temmuz 2020 itibarıyla e-fatura ve e-defter kullanmaya başlamalısınız. Tebliğ aynı zamanda mevcut e-fatura mükelleflerinin 1 Ocak 2020’de e-arşiv sistemine geçme durumunu da zorunlu hale getirmişti.

e-Faturaya nasıl geçilir?

Eğer gerekli koşulları sağlıyorsanız 1 Temmuz 2020 itibarıyla sizin de e-fatura ve e-defter kullanıyor olmanız gerek. e-Fatura başvurusunda bulunmak için önce Kamu Sertifikasyon Merkezi‘nden (Kamu SM) mali mühür talep etmelisiniz. Eğer şirketiniz bir şahıs şirketi ise mali mühür yerine e-imza ile de başvurabilirsiniz.

e-Fatura uygulamasından Mikro Yazılım ile kolayca faydalanın

e-Faturayı Mikro Yazılım ile kullanmanın 3 farklı yöntemi bulunuyor:

  1. Mikro Yazılım programları: Mikro Yazılım’ın şirketinizin büyüklüğü ve ihtiyaçlarınıza göre seçebileceğiniz ticari programları ile e-fatura modülünü kullanarak faturalarınızı dijital olarak mühürleme özelliğinden faydalanabilir, zahmetsizce GİB’e iletebilirsiniz. Mikro Yazılım programları ile size gönderilen e-faturalar da GİB’in posta kutusundan alınıp programınıza otomatik olarak işlenir ve muhasebeleşir. Size en uygun ürünü Mikro Yazılım Ürün Seçme Sihirbazı’nı kullanarak öğrenebilirsiniz.
  2. e-Faturaya geçmenin kolay yolu, MikroX: Bulut teknolojisiyle çalışan yeni nesil online ön muhasebe programı MikroX ile e-faturaya fiyat avantajıyla geçebilir, e-faturalarınızı saniyeler içinde hazırlayıp tek tuşla gönderebilirsiniz. MikroX ile yalnızca 3 adımda fatura kesebilirsiniz: 
    1. Gelirler menüsündeki Faturalar sekmesinden yeni fatura kaydı yapın ve faturanızı kaydedin.
    2. Açılan ekrandan ‘Fatura detayına git’ butonuna tıklayın.
    3. Fatura detay sayfasının sağ üst köşesindeki ‘İşlemler’ menüsünden ‘e-fatura oluştur‘ seçeneğini işaretleyin. 
  3. Mikro Yazılım e-Fatura Portalı: e-Fatura sistemine hiçbir yatırım maliyeti ödemeden geçmek istiyorsanız Maliye Bakanlığı standartlarıyla tam uyumlu Mikro Yazılım e-Fatura Portalı tam size göre!

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.