Vergi takozu nedir? Vergi kamasından farklı mıdır? Cevabı bu yazıda!

Vergi hakkında bilmeniz gerekenler

Vergi takozu nedir?

En basit tanımıyla vergi takozu, ücret üzerindeki vergi ve prim yüküdür. Biraz daha detaylandıracak olursak, vergi takozu, işçinin işverene toplam maliyeti ile kendi eline geçen net ücret arasındaki farktır. Aynı zamanda vergi ve vergi benzeri yükümlülüklerin işveren üzerindeki külfetini ifade eder.

Neden ‘takoz’ ifadesi kullanılır?

İngilizcedeki ‘tax wedge kavramının karşılığı olan vergi takozu, bir tahtayı ikiye ayırmak için kullanılan beyaz üçgen aparat ile simgelenir. Takoz aynı zamanda açık tutulmak istenen kapılar için de kullanılır. Sözcüğün anlamından yola çıkarsak işçinin eline geçen ücret ile onun işverene maliyeti arasına bir takoz girdiğini söyleyebiliriz. Bazıları, ‘vergi takozu’ yerine ‘vergi kaması’ ifadesini kullansa da her iki ifade de aynı anlama gelir.

Vergi takozu nasıl hesaplanır?

Vergi takozu oranı, işçi için ödenen vergi, sosyal güvenlik primi ve benzerlerinin toplamının, işçinin işverene toplam maliyetine bölünmesi ve 100 ile çarpılmasıyla elde edilir. Vergi takozu, ülkenin işgücü vergilemesinin istihdam üzerindeki caydırıcılık etkisine dair bulgular ortaya çıkarır.

İşveren olarak tüm bu vergilerin hatasız hesaplanması ve bordroların otomatik oluşturulması ile hayatınızı kolaylaştırmak için maaş hesaplama programımıza göz atın.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.