Gündemimize dijital dönüşüm ile giren, dünyaca yaşadığımız epidemi sebebiyle bir anda birçoğumuzun iş yapış biçimini dönüştüren uzaktan çalışma, artık hep hayatımızın bir parçası olacak. Peki hem birey hem de şirketler için oldukça efektif olan bu çalışma yönteminde ekibinizi nasıl eğitebilirsiniz?

Uzaktan çalışma, pek çok avantajıyla beraber henüz yeni tanıştığımız bir çalışma biçimi olduğundan hem çalışanları hem de yöneticileri bazı konularda zorlayabiliyor. Özellikle yöneticileri ilgilendiren bir konu da uzaktan çalışma esnasında verilecek eğitimler. 

Bu süreçte nelere dikkat etmeli? Bu yazıda uzaktan çalışan ekibinizi eğitirken aklınızda bulundurmanız gerekenleri sıraladık.

Sürekli eğitim programınız olsun

Global iş gücünün artık öğrenme ve beceri gelişimiyle ne kadar ilgili olduğunu biliyoruz. Tam da bu yüzden eğitim tek bir seferle ya da yılda bir ya da iki kez verilen sertifikalarla sınırlı olmamalı. Bunun yerine düzenli bir çalışan eğitim programı oluşturup uzun bir zaman önce duyurmak ve herkese uygun aralıklarla organize etmek herkesin faydasına olacaktır. Bu sayede çalışanlarınız da eğitimlerini önceliklendirir ve katılım daima yüksek olur.

Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilir?

Bireysel eğitimler ile interaktif eğitimleri dengeleyin

Eğitim programınızı oluştururken hangi konuların bireysel bir eğitimde daha rahat öğrenileceğini, hangileri için kolektif ve interaktif bir organizasyonun daha doğru olacağını da belirleyin. Örneğin sektörle ilgili kuralları ya da iş süreçlerini içeren konular kişisel eğitimler için daha uygunken beceri eğitimleri ya da best practice’leri içeren içerikler grup seanslarına daha elverişlidir. Tüm eğitimlere bir değerlendirme seansı da ekleyebileceğini hatırlatalım.

Teknolojiyi kullanın

Eğitimlerde her fırsatta görüntülü görüşme, webinar ve konferans programlarından faydalanabilirsiniz. Doğru uygulamaya yatırım yaparak fiziksel bir toplantı ve eğitimde yapabileceklerinizin tamamını ve belki daha fazlasını yapabilirsiniz.

Çalışma arkadaşlarınızla nasıl gün boyu iletişimde kalabilirsiniz?

Etkileşim yaratın

Eğitimlerinizde çalışanlarınızdan mutlaka soru ve bol feedback almaya çalışın. Böylece hem akıllarına takılan soruları cevaplamış olursunuz hem de kendilerini yapılan aktivitenin bir parçası hissetmelerini sağlarsınız.

Uzaktan çalışan ekibinizle nasıl sağlıklı bir iş birliği yaparsınız?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.