Bir girişimci olarak şirketinizi kurmaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak prosedürlerden biri de ticari sicil kaydıdır. Ön hazırlıkların ardından şirketinize ait bir ticari sicil kaydı almalısınız. “Peki, ticari sicil kaydımı nasıl yaptıracağım?” dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin, bu yazımızda ticari sicil kaydını nasıl yaptıracağınızı anlatalım.  

Ticaret sicili nedir?

Ticaret sicil kaydından önce ticaret sicili kavramını açmamız faydalı olacaktır. Özetle ticaret sicili, ticari işletme ve bu işletmenin sahibinin tüm bilgi ve kayıtlarını kapsayan resmi bir belgedir. Bu sicilin, işletme sahibinin hukuki durumunun takip edilmesi, üçüncü kişileri bilgilendirilmesi ve kazandığı hakların korunmasının sağlanması gibi rolleri vardır. Bu nedenle işletme sahipleri ve üçüncü kişilerin ticaret sicilinden haberdar olmaları gerekir.

Ticari sicil kaydı nereden alınır?

Ticari sicil kaydı, şirket kurulumun ön hazırlıklarının tamamlanmasının ardından ikamet edilen şehirdeki Ticaret Odası’na başvurarak alınabiliyor.

Ticari sicil kaydı nasıl yapılır?

Ticaret sicil kaydı oluşturmadan önce şirketinizin şahıs şirketi mi yoksa sermaye şirketi mi olacağı, şirket unvanı, sermayesi, merkezi ve yöneticilerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gibi konuların belirlenmesi gerekiyor. Genel olarak uygulamada sermaye şirketleri ve izne tabi olmayan şirketler (banka, askeri, kimya, eğitim vs), kuruluyor. Bu bilgiler ışığında İstanbul merkezli bir şirketin ticaret sicil kaydının yapılabilmesi için izlenecek adımlar şunlardır:

  • İlk olarak Mersis’ ten şirket ana sözleşmesi hazırlanır. Bu işlem mali müşaviriniz tarafından yapılabilir. Ana sözleşmede unvan, faaliyet konusu, adres, sermaye, hissedarlar, yönetim şekli, kar dağıtım usulleri vs. belirtilir.
  • Ana sözleşmenin imzalanması için notere müracaat edilir (İTO’da şahsen yapıldığı takdirde notere gidilmesine gerek yoktur). Ana sözleşme noter huzurunda kurucular tarafından imzalanır ve mali müşavire diğer kuruluş işlemlerini tamamlaması için vekalet verilir, yöneticiler için imza beyanı hazırlanır.
  • Ana sözleşmenin imzalanmasıyla birlikte ortaklar sermayenin yatırılacağı bankadan hesap açabilir. Bu hesaba sermayenin ¼’ünü yatırılır ve bankadan “blokaj yazısı” gelir. Blokaj, şirket kurulduktan sonra kalkar.
  • Halk Bankası’na sermayenin %0,04 oranında Rekabet Kurumu fonu ödenir. (Bu işlem mali müşavir tarafından gerçekleştirilebilir)
  • Kurucu ortaklar, oda kayıt beyannamesine yapıştırılmak üzere birer adet vesikalık fotoğraf verir. Kurucu ve yöneticiler mali müşavirin hazırladığı, dilekçe, kuruluş bildirim formu ve oda kayıt beyannamesini imzalar.
  • Mali müşavir, ana sözleşme, tescil talepnamesi, dilekçe, kuruluş bildirim formu, oda kayıt beyannamesi, banka blokaj yazısı ve Rekabet Kurumu ödeme dekontu ile İTO’ya başvurur.
  • İTO, incelenen evraklarda bir eksik veya hata bulunmaması halinde birkaç gün içinde şirketi tescil eder.
  • Mali müşavir İTO’dan şirketin kurulduğuna ilişkin belgeyi yani sicil tasdiknamesini alır.
  • Kurulan şirketin imza sirküleri çıkarılması, mali müşavirlik vekaletinin çıkarılması ve mali müşavirin resmi defterleri onaylatması için şirket yöneticileri ile tekrar notere gidilir,.

Ticari sicil no nasıl sorgulanır?

Peki ticari sicil no sorgulama nasıl yapılır? 

Ticari sicil no ile bir şirketin sicil numarası, unvanı, adresi, semti ve durumu gibi bilgilere ulaşılabilir. Bu sayede kendi şirketinizin durumunu veya iş yapmak istediğiniz diğer işletmelerin durumlarını kontrol edebilirsiniz. Ticari sicil no sorgulaması, her ilin kendi ticaret odasının web sitesi üzerinden yapılabilir. Örneğin kurduğunuz şirketin merkezi İstanbul ise, ticari sicil no ile sorgulama işleminizi İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesindeki “Bilgi Bankası” ekranından yapabilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz. Pazarlama planı nedir?