Son zamanlarda ülke gündeminden inmeyen sicil affı, sonunda gerçekleşti. TBMM’de geçtiğimiz sene sonunda sunulan torba yasada bulunan sicil affı ile 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicili sıfırlanacak.

Gerek şahıslar gerekse işletmeler için yeni ve temiz bir sayfa anlamına gelen sicil affı ile 11,5 milyon kişi ve 2,3 milyon şirket kara listeden çıkıyor. Bu fırsattan yararlanmak isteyenlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi veya borç yeniden yapılandırma yapması gerekiyor.

3 önemli sicil affı şartı

  1. Sicil affı ile tam 11 milyon 561 bin 202 kişi ve 2 milyon 331 bin 460 şirketin sicilleri sıfırlanacak. Yapılacak düzenleme ile artık kişi ve şirketlere kullandırılan krediler sebebiyle da bankalara ya da finans kuruluşlarına herhangi bir hukuki cezai sorumluluk yüklenemeyecek.
  2. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı‘na göre düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Aralık 2016 itibariyle ödenmemiş çeki olan 566 bin 116 kişi, 31 Ekim itibarıyla ise kredi kartı yüzünden yasal takip borcu olan 2 milyon 233 bin 188 kişi sicil affından faydalanacak.
  3. Ekim 2016 itibariyle tüketici kredileri ve diğer bireysel kredilerden yasal takip borcu bulunan 1 milyon 729 bin 846 kişi ve yine 31 Ekim itibariyle ticari kredilerden yasal takip borcu bulunan 533 bin 379 şahıs şirketi ve 99 bin 928 sermaye şirketi de kapsamda. Bu kişi ve şirketlerin 6 ay içinde borçlarını ödemesi ya da yeniden yapılandırması gerekiyor. Bu koşulu yerine getirenler kara listeden çıkacak.

Mikrox borç takip programı ile veresiye ve borç takiplerini kolayca yapabilirsin.

Listedekilerin 1,5 milyonu şahıs şirketi

Kara listeye girmiş ama borcunu ödemiş kişiler de aftan faydalanıyor. Af kapsamına alınan aşağıdaki kişi ve şirketler için herhangi bir ön koşul bulunmuyor:

  • Karşılıksız çek borçlusu 198 bin 434 kişi
  • Bireysel kredi kartı müşterisi 3 milyon 975 bin 423 kişi
  • Tüketici kredisi ve diğer bireysel kredi müşterisi 2 milyon 858 bin 195 kişi
  • Ticari nitelikli kredisi kullanan 1 milyon 573 bin 758 şahıs şirketi ile 122 bin 394 sermaye şirketi

Esnaf dört gözle bekliyor

TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in “Ekonominin çarklarının dönmesi için etkin bir sicil affı gerekiyor. Çünkü bankalar esnafa sicillerine göre kredi veriyor. Atılan bu adım ekonominin çarklarını hareketlendirecek. Can suyu kredisi çok önemli” açıklamasıyla duyurduğu sicil affını en heyecanla bekleyen kesim, esnaf. Kredi kartı ya da bireysel kredisini ödemeyene ya da takip sonrası ödeyebilmiş vatandaş, kara liste yüzünden 5 yıllık süreçte banka ve kredi işlemlerinden olumsuz etkileniyor. Tam da bu yüzden sicil affı en çok esnaf için önem taşıyor.

Risk kayıtları Bankalar Birliği’nde

Önceden Merkez Bankası’nın tuttuğu mali sicil bilgileri, 2011’de çıkarılan yasa ile Bankalar Birliği’nin bünyesinde bulunan Risk Merkezi’ne aktarıldı. Bu adımla beraber kredi kuruluşları ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘nun uygun gördüğü finansal kuruluş müşterilerinin risk bilgileri burada toplanmaya başladı. İlgili bilgiler gerçek ya da tüzel kişiler ile paylaşılıyor. Eğer bu kişiler onay verirse risk bilgileri özel hukuk tüzel kişileri ile üçüncü gerçek kişilerle de paylaşılıyor.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.