e-Fatura nedir?
Pek çok işlemin elektronik ortama taşındığı günümüzde muhasebe işlemleri de yükselen bu trendden nasibini aldı. Artık pek çok muhasebe işleminin elektronik ortama taşınması ile hız kazanan e-dönüşüm süreci ile işletmeler muhasebe işlemlerini kolay, hızlı, işgücü ve maliyetten tasarruf ederek gerçekleştirebilmekte. e-Fatura uygulaması da yükselen bu trendin en popüler göstergelerinden biri. e-Fatura, hukuken basılı fatura hükmünde olan ancak elektronik ortamda hazırlanan faturanın adıdır. e-Faturanın yararları arasında basım maliyetlerinin azalması, işgücünden ve maliyetten tasarruf gibi pek çok şeyi sayabiliriz.

e-Fatura iptali ve iadesinin kuralları
e-Fatura iptal ve iadesi durumunda uygulanması gereken prosedürler basılı faturada uygulanması gerekenle aynıdır. Ancak yapılması gereken işlemlerle ilgili bazı farklılıklar mevcuttur. İlk olarak ticari e-fatura iptali durumuna bakalım. Gönderdiğiniz ticari e-Faturayı iptal etmeniz için müşterinizin sisteminde faturayı reddetmesi gerekmektedir. Reddedilen e-fatura iptal edilmiş fatura olarak sistemde görünür. Eğer temel e-fatura gönderdiyseniz ve bunun iptal edilmesini sağlamak istiyorsanız müşteriniz bu fatura için bir iade e-faturası oluşturup size yollamalıdır.

e-Fatura kullanıcısı olmayan müşterilerinize gönderdiğiniz e-arşiv faturaların iadesi işlemlemlerinin de resmileşmelerinin ardından 7 gün içerisinde sağlayabilirsiniz. e-Faturaya geçişin kolayı Mikro Yazılım’da 30 yıllık tecrübesiyle yerli yazılım devi Mikro Yazılım’ın e-Fatura çözümleriyle hemen tanışın! Mikro Yazılım güvencesiyle e-Fatura’dan yararlanmaya hemen başlayabilirsiniz. Mikro Yazılım’ın muhasebe çözümleri Mikro Run ve Mikro Jump ile kolayca e-Fatura düzenleyebilir, düzenlediğiniz e-Fatura’ları da kolaylıkla başkanlık sistemine yollayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz Mikro Yazılım Ticari Paket Programı’nın parçası olan e-Fatura modülüyle, isterseniz ön muhasebe çözümümüz MikroX veya internet üzerinden Mikro Yazılım e-Fatura Portalı’nı kullanarak da My e-Fatura ile e-Fatura hizmetinden yararlanabilirsiniz. Mikro Yazılım’ın çözümleri sayesinde GİB ve Maliye Bakanlığı standartlarındaki e-Faturalarınızı kolayca düzenleyebilir, başka bir programa ya da platforma ihtiyaç duymadan sisteme yollayabilirsiniz.