Şirket kurmak bürokratik işlemlerle dolu, birçok prosedürün takip edilmesi gerektiği, uzun ve yorucu bir süreç olarak bilinir. Ancak şirket kurmakla ilgili bilinen tüm ezberler 2019 yılında değişti. Zorlu bir süreç olarak bilinen şirket kurma işlemi artık evinizin konforunda online olarak kurulabiliyor.

Bu yazımızda internet üzerinden şahıs şirketi nasıl kurulur, online şirket kurma maliyeti nedir, online şirket kurarken hangi belgeler temin edilmelidir gibi soruların cevaplarını derledik.

Online olarak şahıs şirketi kurulabilir mi?

Şahıs şirketleri, anonim şirket ya da limited şirketlere göre ölçek olarak daha küçük olan bireysel şirketlerdir. Bu özelliği nedeniyle girişimciler tarafından en çok tercih edilen şirket türüdür. Şahıs şirketleri, diğer şirket türlerine göre yönetilmesi daha kolay, hızlıca açılıp kapanabilen şirketlerdir. Şahıs şirketlerinin tek bir kurucusu olabileceği gibi ortaklıklar aracılığıyla da kurulabilir. Günümüzde devletle ilgili birçok işlemin internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılır hale gelmesiyle şahıs şirketi kurma işlemleri de online olarak gerçekleştirilmeye başladı. Bu sayede düşük hacimli işler için tavsiye edilen şahıs şirketlerinin kurulması kolaylaştırılarak girişim ekosisteminin geliştirilmesi sağlanır.

Online şahıs şirketi kurmak için gereken belgeler nelerdir?

Online olarak şahıs şirketi kurmadan önce temin edilmesi gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler şu şekildedir:

 • Vergi dairesinden ya da internet üzerinden kolayca temin edilebilen şahıs şirketi başvuru formu. 
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 • Şirket kurmak isteyen kişinin kendi iş yeri varsa tapusu, değilse çalışmakta olduğu kira sözleşmesi, 
 • Yine e-devlet üzerinden hızlıca alınabilen ikametgah belgesi (2 adet), 
 • İmza beyannamesi (Bu belge için notere müracaat edilmesi şarttır),
 • Şirket sahibinin vesikalık fotoğrafı (2 adet),
 • Eğer şahıs şirketi başvuru süreci muhasebeci tarafından yürütülecekse muhasebeci vekaleti, mali müşavir tarafından yürütülecekse mali müşavir vekaleti
 • Varsa aracınızın alış senedi

Adım adım online şirket kurma

Gelişen teknolojiler ve yıllar geçtikçe yaygınlaşan dijital sistemler sayesinde şahıs şirketlerinin ev rahatlığında online olarak kurulması mümkün hale geldi. Eğer şahıs şirketinizi herhangi bir mali müşavir veya muhasebeci yardımı almadan kendiniz kurmaya karar verdiyseniz takip etmeniz gereken adımları sizler için sıraladık. Öncelikle kimlik bilgilerinizle interaktif vergi dairesine kayıt olmanız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor.

 • Giriş yaptığınız interaktif vergi dairesindeki İşlemler → Sicil Bildirimleri → İşe Başlama Bildirimi menülerine tıklıyoruz. Karşınıza gelen ekranda iş yeri adresinizi, kayıtlı olacağınız vergi dairesi ve hizmet vereceğiniz faaliyet kodunu seçin. Gireceğiniz adres fiziksel bir yer olabileceği gibi ev adresiniz veya kiraladığınız sanal ofisiniz de olabilir. Ancak kiralamış olduğunuz sanal ofisin veya evinizin adresinin hangi vergi dairesine bağlı olduğunu bilmeniz gerekir. Menüdeki istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “ileri”ye tıklayın.
 • İleriye tıkladıktan sonra işinizin operasyonel süreçleriyle ilgili sorularla karşılaşacaksınız. Örneğin; işçi çalıştırıp çalıştırmayacağınız şirket kuracağınız yerin size ait olup olmadığı gibi soruları cevaplamanız gerekir. Stopaja tabi ödemelerinizle ilgili soruda üç aylık olan dönemi işaretleyebilirsiniz. Tüm sorular bittikten sonra tekrar ileri düğmesine tıklayın.
 • Bu kısım vergilendirmeyle ilgilidir. Vergilendirmede basit usul veya gerçek usulü seçmeniz gerekiyor. Aralarındaki farkı net olarak bilmiyorsanız veya size uygun olanı tam olarak kestiremiyorsanız bir mali müşavir veya muhasebeciden yardım almalısınız. 
 • Vergi usulünüzü seçtiniz ve ileriye tıkladınız, sırada işe başlama tarihinizi girmeniz gereken bölüm var. İşe başlayacağınız veya başladığınız tarihi belirtmelisiniz. Ancak geriye dönük bir tarih verecekseniz bunun 10 günden daha uzun süreli olmaması gerekir. Menüde konuyla ilgili Vergi Usul Kanunun 352. Maddesi uyarınca 10 günden sonra yapılan bildirimlere 1. Derece usulsüzlük cezası uygulanacağı uyarısı yapılmıştır. 
 • Kontrol aşamasından önceki son adım olan bu adımda sizden iletişim bilgileriniz istenir. 

Bütün adımları tamamlayıp kayıt ettikten sonra sistem, verdiğiniz iletişim bilgilerine “şirket adresinizi yoklamaya gelinecektir” şeklinde bir mesaj yollar. Bu mesaj genellikle 3 gün içerisinde iletişim adresinize düşmüş olur. Bu yoklamanın amacı verdiğiniz adres bilgilerinde gerçekten bir şirket kurulup kurulmadığını kontrol etmektir. Mesajda belirtilen tarihte adresinizde olmanız gerekir. Aksi takdirde yoklama tarihi ertelenir ve süreç uzar.  

Yoklama işleminizi memur tarafından tutulan formu imzalayarak başarıyla tamamlamış olursunuz. Bu işlemle birlikte vergi levhası olan bir şirketiniz olmuş oluyor. Vergi levhanızı da yine İnteraktif Vergi Dairesi sistemi üzerinden temin edebilirsiniz.

Vergi levhanızı aldıktan sonra geriye beyannamelerinizin verilmesi kalıyor. Ancak beyannameler, mali müşavir veya muhasebeci tarafından verilebiliyor.  

İş yeri kira kontratı damga vergisi beyannamesi internet üzerinden yapılabilir mi?

Şirket kuruluşunda işyeri kira sözleşmesinin damga vergisinin ödenmesi gerekir. Kira sözleşmesinin damga vergisini ödemek için vergi dairesine gitmek yerine damga vergisi beyannamesi doldurarak interaktif vergi dairesi üzerinden ödeyebilirsiniz. 

Online şirket kurma maliyetleri

Online olarak da olsa şirket kurarken birtakım harcamalar yapılması gerekir. Bu miktarlar yıllara göre değişkenlik gösterse de şahıs şirketleri için yapılması gereken harcamalar şu şekildedir:

 • Noterden alınacak olan imza beyannamesi 100 TL
 • Şirket kuruluş servis ücreti 250 TL (hizmet alınması durumunda)
 • Vergi dairesi ile yapılan sözleşmenin damga vergileri 52 TL
 • Muhasebeci vekalet bedeli 148 TL’dir.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.