Muhasebe fişinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, kullanım şeklini ve türlerini bu yazıda sizin için anlattık.

Muhasebe fişi nedir?

Yevmiye defterine kaydedilecek muhasebe işlemlerinin doğruluğunun yetkili makamlara onaylatılması gerekir. Bu onay işlemi, yevmiye defterine yapılacak kayıttan önce gerçekleştirilmelidir. Böylece olası hataların önüne geçilir. İşte muhasebe fişleri, tam da bu aşamada işlemin doğruluğunu kanıtlar nitelikte kullanılır. Çeşitli muhasebe işlemlerine ait bilgileri içeren, imza yoluyla onaylanan belgesine muhasebe fişi denir. Muhasebe fişi bir yönüyle yevmiye defterine kaydedilecek muhasebe işleminin taslağıdır.

Muhasebe fişi ne işe yarar?

Muhasebe fişi, kullanımı zorunlu olan bir muhasebe belgesi değildir. Kısacası muhasebe işlemleri, yevmiye defterine muhasebe fişi olmaksızın da kaydedilebilir. Ancak muhasebe fişi kullanmanın birçok fonksiyonu bulunur. Bunları bir sonraki maddede detaylandırdık.

Muhasebe fişinin özellikleri nelerdir?

Muhasebe fişinin pek çok işlevi ve avantajı vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Muhasebe fişleri varlık sebebi gereği kayıtların kontrolünü sağlar.
  • Muhasebe fişleri sayesinde yevmiye defteri içeriği ile birlikte çok daha düzenli hale gelir.
  • Muhasebe fişi sayesinde kayıtların yanlış girilmesi önlenir.
  • Aynı nitelikteki işlemleri toplu olarak kaydetmeyi sağladığı için muhasebe fişleri ile birçok kayıt işlemine pratiklik kazandırılır.

Muhasebe fişi nasıl hazırlanır?

Muhasebe fişleri günümüzde ticari muhasebe programı ile dijital ortamda kolayca hazırlanabilir. Farklı şablon türleri ile oluşturulabilecek muhasebe fişi, çıktısı alınarak kayıtla ilgili belgelerin de eşliğinde kullanılabilir. Muhasebe fişinin alt kısmında ilgili muhasebe fişini düzenleyen ve kontrol eden yetkili kimselerin imzaları için de bir alan bulunur. Aslında muhasebe fişinin kullanımında belirli kural ve standartlar bulunmaz. Çoğu büyük firma, muhasebe fişini kendi ihtiyaçları doğrultusunda düzenleyerek kullanır.

Muhasebe fişinin türleri

Muhasebe fişinin üç çeşidi bulunur:

  • Kasa tahsil fişi
  • Kasa tediye (ödeme) fişi
  • Mahsup fişi

Ticari muhasebe programlarıyla muhasebe fişi oluşturmak çok kolay

Mikro Yazılım’ın işletmenize uygun bir ticari muhasebe programını kullanarak muhasebe fişinin çeşidini seçebilir ve gerekli bilgilerle ihtiyacınız olan belgeyi saniyeler içinde hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz önceki dönemden devreden rakamı cari yıla aktarmak için açılış fişi; nakit tahsilat işlemi için kasa tahsil fişi; nakit ödeme işlemi için kasa tediye fişi; muhasebe hesapları arasında işlem yapmanız gerekiyorsa mahsup fişi hazırlayabilirsiniz.

Muhasebe işlemlerinizi daha kolay yönetebilmek için Mikro Yazılım Muhasebe Kayıt Programı, Muhasebe Takip Programı kullanabilir, finansal durumunuzu anlık olarak takip edebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.