Bu eğitimde, e-fatura oluşturma, gönderme, takip işlemleri ve özel entegratörlük uygulaması hakkında temel bilgiler anlatılmaktadır. Eğitimi tamamladığınızda, e-fatura yönetimi ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

e-Fatura, belirli bir formatta standart hale getirilmiş, değiştirilemez bir şekilde mühürlenmiş, satıcı ve alıcı arasında güvenli, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan elektronik belgedir. E-Fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Mikro e-Fatura modülü, GİB portalının istediği formatta e-Fatura dosyası oluşturmaktadır.

Arşiv dizinine oluşacak dosyanın adresi, fatura görüntü dosyası alanına görüntü dosyasının adresi tanımlanmalıdır. GİB’e gönderilecek faturanın GİB tarafındaki seri numarası bilgisi ise fatura numarası birim kodu alanına tanımlanacaktır. Başlangıç sıra numarası ise GİB’e gönderilecek faturanın ilk olarak hangi numaradan başlayacağını belirlemektedir.

Operasyonlar sekmesinde bulunan «Fatura oluştur» seçeneği ile gerekli dosyalar oluşturulur. Bunun için Alt+L kısa yolunu kullanabilirsiniz.

Mali mühür cihazının, işlemin yapıldığı bilgisayarda takılı ve çalışıyor olduğundan emin olarak, sertifika seçimini yapabilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz. Son olarak GİB Portal’egirerek oluşan dosyaları yüklemeniz gerekmektedir.

Mikro Yazılım programlarından özel entregratörlük ile e-Fatura kullanımı yapılabilmektedir. Özel entegratörlük ayarlarını, kuruluş programındaki e-Fatura bağlantı ayarları (096158) menüsünden işlem yapabilirsiniz.

Genel parametreler bölümünü firmanızın işleyişine göre ayarlayabilirsiniz.

Program içerisinde satış faturaları girildikten sonra “Satış faturaları yönetimi(368012)” menüsünde faturalar listelenir. İlgili fatura/faturalar işaretlendikten sonra “Operasyon” sekmesinden e-fatura oluşturabilirsiniz. Sisteme iletilen e-faturalar Satış Faturası yönetiminden silinecek ve Gönderilmiş Faturalar (360015) menüsüne taşınacaktır.

Gelen faturalar(360025) menüsü ile gelen e-faturaların izlenme, kabul ret işlemleri yapılabilmektedir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1