Bu eğitimde; cari hesap tanıtım kartı ve parametrelerine ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır.Bu eğitimi tamamladığınızda; cari hesap tanıtım kartı ve ilgili parametrelerini işlevsel şekilde kullanabileceksiniz.

Cari Hesap Tanıtım Kartı

Çalıştığınız tüm cari firmaların programa tanıtımı “cari hesap tanıtım kartı” ile yapılacaktır.

Programı çalıştırdığınızda karşınıza gelecek ilk ekran firma özet bilgilerinin tanımlanmasına ayrılmış olup, firmaya ait diğer bilgiler ( detaylar vb.) ekranın üst bölümünde yer alan diğer sekmelerde girilecektir.

Cari Hesap Tanıtım Kartı Parametreleri

Kodu: Bu alana, cari firmanın özelliklerini içeren, maksimum 25 hanelik alfa nümerik bir kod girilir. Örneğin; müşteri carisi tanımlıyor iseniz bu alana MUS001, satıcı carisi tanımlıyor iseniz bu alana SAT001, diğer cari tanımlıyor iseniz bu alana DİG001 gibi bir giriş yapabilirsiniz.

Cari hesap tanıtım kartı ile eski cari kartlarınızı ekrana çağırıp, değişiklik yapabilirsiniz. Önceden tanımlanan firma kartını görüntüleyebilmek için cari kodu alanında “F10” tuşuna basarak karşınıza gelecek ekrandan seçim yapmanız yeterli olacaktır.

Bu alanda yapacağınız seçim doğrultusunda tanımladığınız cariler ile gerçekleşecek hareketlerinizin tipini belirleyeceksiniz. Örneğin; bazı carileriniz ile aynı anda hem alış hem de satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz (yani hem satıcı firmanız, hem de müşteri firmanız olabilir), bazı carilerle de sadece alıma yönelik ya da sadece satışa yönelik hareketiniz olabilir.

Bu alandan da tanıtım kartını girmekte olduğunuz carinin tipi belirlenecektir. Örneğin; hareket tipi olarak “Mal ve hizmet sadece satılır” seçeneğini seçmiş iseniz bu carinin müşteriniz olduğunu bu alandan “müşteri” seçeneğini seçerek belirleyebilirsiniz.

Bu alanlar, cari firma hesaplarının muhasebeye entegre edildiği durumlarda önem kazanmaktadır. Tanıtım kartını girmekte olduğunuz carinizin seçtiğiniz döviz cinslerine göre, muhasebe hesap planınızda karşılık gelecek hesap kodunu bu alana girmelisiniz.

Piyasada bir ana toptancıya bağlı olarak çalışan cari firmalardan alım yapıldığında, alınan malların faturaları malın alındığı cari firmalardan değil, bunların bağlı olduğu ana firmadan gelebilmektedir. Örneğin; CAR01, CAR02, CAR03 kodlarını verdiğiniz 3 ayrı cari firma ile çalışıyorsunuz. CAR02 ve CAR03 carileri CAR01’e bağlı olarak çalışıyor. Siz malları CAR02 ve CAR03 firmalarından aldığınız halde (irsaliyelerde), bu malların faturaları CAR01 firmasından kesiliyor. İşte bu tür bir uygulama söz konusu olduğunda, CAR01 diğer 2 firmanın ana carisi demektir.

Kartı girilen cari firmayla ilgilenen, firmanızı bu cariye karşı temsil eden personelinizin kodunu bu alana girebilirsiniz. ! Temsilciler, FİNANS Yönetimi/Kartlar/Cari personel tanıtım kartı (041440) ekranından tanımlanmış olmalıdır.

Grup kodu: Cari hesaplarınızı belirli gruplar altında toplayabilirsiniz. Grup tanımlamalarının neye göre yapılacağına her firma kendi karar verecektir. Çalıştığınız cari firmaların birbirlerinden ayrılan özelliklerini dikkate alarak, bunlar için birer cari grup tanımlayabilirsiniz. Örneğin; toptancı-perakendeci, peşin çalışan-vadeli çalışan firmaları gruplar açarak tek bir bünyede toplayabilirsiniz.

Fatura Adres No: Bir cari firma için birden fazla adres girebilirsiniz. Ancak faturaların gönderileceği adres genellikle bir tanedir. Cari firma adreslerinin birden fazla olması durumunda, fatura adresinin hangisi olacağı, bu alanda tanımlanacaktır.

Sevk adres no: İlgili cari firmanızın birden fazla adresi olması durumunda, o cari firmaya sevkiyat yapılırken kullanılacak olan adres kodu bu alana girilecektir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1