Matrah artırımı nedir? Vergi incelemeleri, işletmeler için önemli dönemleri gösteren, eksik evrak söz konusu olunca yöneticilere zor zamanlara yaşatan bir konudur. Peki vergi incelemesinden muaf tutulmak için ne yapmak gerekir?

Matrahı artırımı nedir?

Matrahı artırımı, ek vergi ödeyerek Maliye Bakanlığı’nın vergi incelemesinden muaf tutulmayı sağlayan sağlayan bir uygulamadır. Eğer gündeminizde şirket veya hisse satışı varsa en son 2015 yılı ve öncesi için çıkarılan bu uygulamaya başvurabilir, geçmiş dönem vergi beyanlarınızı belli oranlara göre artırarak zorlu ve uzun süren vergi incelemelerinden kaçınabilirsiniz, vergi incelemelerden muaf olabilirsiniz.

Matrahı artırımı yaparsanız ne olur?

Matrah artırımı yaptığınız yıllar için Maliye Bakanlığı sizi incelemeden geçirmez, ilgili yıllar için sizden vergi talep etmez ve ceza kesmez. 

Vergi matrahı artışı neden yapılır?

Vergi incelemeleri uzun zaman ve efor kaybı anlamına gelir. Hem geçmiş evrak ve defterleri bulmak, hem de onlarla ilgili ayrıntılı raporlar hazırlamak size ve işletmenize zorlu bir süreç yaşatır. Bu durumdan matrah artışı ile muaf tutularak zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz.

Matrah artırımından kimler yararlanabilir? 

Vergi matrahı artışı nasıl yapılır?

Üç vergi türünde matrah artışı yapılabilir:

Vergi matrahı ödemesinin miktarı nedir?

Her bir vergi türü ve vergi yılı için ödenecek tutarlar farklılık gösterir. Şayet işletmenizi 2016 yılında kurduysanız son 5 yılın (2017’den itibaren) defterleri Maliye Bakanlığı tarafından her zaman incelenebilir. Kurumlar vergisi için incelenmemek adına 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 yılları kurumlar vergisi matrah artışına dahil olmalısınız. Dilerseniz sadece 2016 ya da 2016 ile 2017 yıllarına da katılabilirsiniz. Eğer KDV için matrah artışına katılacaksanız ödemeniz gereken ek vergi, yıllık KDV matrahınızın yaklaşık yüzde 2’si ya da yüzde 3’ü oranında olacaktır. Mikro Yazılım’ın işletme defteri programı ile vergi ödemelerini düzenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Ödeyeceğiniz vergiyi nasıl hesaplayabilirsiniz?

Bu karmaşık bir hesap olacaktır, bu hesabı yapmak için mali müşavirinizden destek almanızı öneririz. Matrah artırımı ödemesinin hesaplaması esnasında şu adımları takip etmeniz gerekir:

  • Her vergi türünde her sene ödenecek vergilerin listesini çıkarın.
  • Geçmiş dönem muhasebe riskleri ile vergi risklerini inceleyin.
  • Ödenecek ek vergi tutarlarına bakarak hangi dönemde hangi vergi türünden matrah artışı yapacağınıza karar verin.

Matrah artırımı yapmalı mısınız?

Matrah artışı, geçmiş dönemlere ait vergi risklerinden kaçınmanızı sağlar. İşletmenizin değerini artırma şansınız sayesinde yatırımcılarla ilişkileriniz de daha rahat olacaktır. Matrah artırımı yapmak bir mecburiyet değildir ama bir çıkış stratejisi için bu uygulamadan faydalanmak akıllıca olabilir.

Matrah artırımı yapmak vergi idaresinin gözünde olumsuz bir izlenime neden olur mu?

Vergi daireleri, matrah artırımını destekler. Matrah artırımı yapmak vergi riskinin fazla olduğu anlamını taşımaz. Sadece vergi riskleri sigortalama işlemi belli bir tutar karşılığında yapılabilir. Birçok yabancı sermayeli işletme de vergi incelemesinden kaçınmak için matrah artışı uygulamasını kullanır.  

Kasa ve ortaklar cari hesap düzeltmesi nedir?

Şirket kayıtlarındaki kasa ve ortaklar cari hesapları, deyim yerindeyse bazen ‘şişebilir’. Denetimler sırasında yüksek bakiyelerle karşılaşmak da sorun yaratabileceğinden denetmen, bakiyenin açıktan yapılan ödemeler yüzünden biriktiği varsayımıyla yüklü bir vergi çıkarabilir. Bu yüzden kayıtlarınızda kasa ve ortaklar cari hesap bakiyeleri yüksekse bunu düzeltme yoluna gitmenizi öneririz. Bu tutarların yüzde 3’ü kadar vergi öderseniz hesapları kayıtlarınızdan silebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.