Alışveriş için uzak mesafeleri engel olmaktan çıkaran mail order’ı bu yazıda sizin için tüm ayrıntılarıyla anlattık. 

Mail order nedir?

Mail order, fiziksel olarak kredi kartı kullanılmadan, kart bilgilerinin pos cihazı üzerine tuşlanması yoluyla gerçekleştirilen satış işlemleridir. Mail order yöntemiyle gerçekleştirilen satış işlemlerinde, alıcı ve satıcı aynı yerde olmak zorunda değildir. Mail order sisteminde, uzak bir bölgede olan alıcı kredi kartı bilgilerini bir forma doldurarak işlem yapar. Bu sistem sayesinde alım satım işlemleri için uzak mesafeler engel olmaktan çıkar. 

Mail order ile nasıl ödeme alınır?

Mail order ile yapılan ödemeler, kredi kartı ödemelerine benzer şekilde bankadan alınabilir. Ödemenin yapılmasının ardından, ödenen ücret, bankanızın prosedürlerine göre 1 ile 3 gün arasında hesabınıza geçer. Pos cihanızın bağlı olduğu banka hesabına geçecek para, işlemin hemen ardından da  çekilebilir. Ancak parayı anında çekmek isterseniz bankanın belirlediği prosedürler gereği çeşitli kesintileri kabul etmeniz gerekir. 

Mail order güvenli midir?

Mail order için tamamen güvenli ifadesini kullanmak oldukça güçtür. Çünkü mail order işlemini gerçekleştirebilmek için alıcı, tüm kart bilgilerini karşı tarafa yazılı veya sözlü bir şekilde iletir. Verilen bu kart bilgileri, ödeme işlemlerinin ardından kart sahibinin rızası olmadan kullanılabilir. Alıcının rızası dışında kart bilgilerinin kullanılması halinde alıcı, hukuki bir süreç başlatabilir. Ancak her ihtimale karşı, mail order ile olsun veya olmasın, alım satım işlemleri yaptığınız firmaları dikkatli bir şekilde seçmeli ve gerekli önlemleri almalısınız.

Mail order sisteminde alıcı ve satıcı için ne tür riskler vardır?

Mail order ile alışveriş süreci, alıcı için olduğu gibi satıcı için de birçok risk faktörü barındırır. Alıcı için en büyük riskin kendi rızası dışında kart bilgilerinin kullanılması olacağından bahsetmiştik. Mail order işlemi için alıcıdan herhangi bir şifre veya doğrulama istenmediğinden alıcı açısından büyük zararlara ve dolandırıcılıklara yol açabilir. Dolandırıcılık faaliyetinin tespit edilmesi durumunda, satıcı suçlanacağı için mail order işlemi, her iki taraf için de büyük bir sorumluluktur. Üstelik, mail order işlemi sırasında alıcı tarafından verilen kart bilgilerinin, satıcının da bilgisi dışında dolaylı yollardan üçüncü kişilerin eline geçme riski vardır. Bu durum da satıcıyı zan altında bırakır. Çünkü satıcı, dolandırıcılık suçuna karışmamış olsa bile alıcının kart bilgilerinin kendi rızası olmadan yasadışı şekilde kullanıldığı gerekçesiyle suçlanabilir. Bu suçlamaların ve yasadışı faaliyetlerin önüne geçilebilmesi adına mail order ile yapılan işlemlerde, satıcı tarafından hazırlanacak bir form alıcı tarafından doldurulup imzalanarak satıcıya geri gönderilmelidir. Mail order işlemi ile alışveriş yaparken hem satıcının hem de alıcının gerekli önlemleri alması oldukça önemlidir.

Mail order’ın avantajları nelerdir?

Mail order’ın kullanıcılarına sağladığı avantajlardan biri, kredi kartına ihtiyaç kalmadan alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine olanak sağlamasıdır. Kredi kartı yanında olmayan kişiler, mail order sayesinde kolaylıkla alışverişlerine devam edebilirler. Ancak mail order sisteminin sağladığı en büyük avantaj, alıcının uzakta olduğu durumlarda kullanılabiliyor olmasıdır. Çünkü mail order yöntemiyle alıcı ve satıcı arasındaki mesafe ne kadar olursa olsun, ödeme işlemleri aksamaz. Böylelikle birçok kişi yakınındaki fırsatlarla sınırlı kalmak yerine, ülkesindeki veya tüm dünyadaki hizmet ve ürün fırsatlarından yararlanabilir, satıcılar da müşteri portföyünü genişletebilirler. Turizm, seyahat, sigorta, çiçek ve hediyelik eşya gibi alım satım işlemlerinin uzaktan yürütülmesi gereken ürün ve hizmetlerde mail order büyük avantajlar sağlar.

Satışlarınızı güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için Mikro Yazılım Satış Takip Programı, Satış Yönetim Programı, Mağaza Satış Programı ve Hızlı Satış Programı kullanabilir, satış yönetimini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.