e-Müstahsil makbuzunu kullanmaya nasıl başlayabilirsiniz? Bu yazıda e-müstahsil makbuzu başvurusunun nasıl yapılacağını anlattık.

e-Müstahsil makbuzu nedir?

e-Müstahsil makbuzu, müstahsil makbuzunun elektronik ortamda hazırlanan halidir. Defter tutan çiftçi ve toptancıların defter tutmayanlardan aldıkları ürünlerin karşılığında kesmekle yükümlü oldukları ticari belge olan müstahsil makbuzu, normal şartlarda aslı defter tutmayan çiftçide, kopyası da makbuzu kesen çiftçide kalacak şekilde düzenlenir. e-Müstahsil makbuzu ile, müstahsil Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlediği standartlara göre elektronik olarak düzenlenip kesilir ve yine aynı ortamda muhafaza edilip gerektiği takdirde ibraz edilir. Kağıt yani matbu müstahsil makbuzu ile aynı hukuki özellikleri  taşıyan e-müstahsil makbuzu 2018 yılının başından beri kullanımda olup kullanımı zorunlu değildir. 

487 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği ile yürürlüğe giren ve ‘e-MM’ ismiyle de bilinen e-müstahsili Mikro Yazılım ürünleri ile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz:

My e-Müstahsil Makbuzu

Mikro Yazılım’ın şirketinizin büyüklüğü ve ihtiyaçlarınıza göre seçeceğiniz ticari muhasebe programlarında bir e-müstahsil modülü bulunur. Dilerseniz e-müstahsil makbuzunuzu bu modül aracılığıyla kolayca kullanabilirsiniz. e-Müstahsil makbuzu uygulaması kullanımına e-Dönüşümün uzmanı e-Mikro ile zahmetsizce geçebilirsiniz. e-Mikro Portalı üzerinden aktif ederek kullanabileceğiniz müstahsil makbuzunuzu, GİB’e uygun biçimde elektronik ortamda raporlamaya başlayabilirsiniz.

My e-Müstahsil Makbuzu hizmetini kullanmaya başlamadan önce 0850 225 10 10 numaralı telefondan e-Mikro destek hattına ücretsiz olarak ulaşabilir ve gerekli ayarları yapabilirsiniz.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.