Devlet desteğinden faydalanmayı sağlayan çiftçilik belgesi (ÇKS) nasıl alınır? Bu belgeyi almak için gerekli şartlar nelerdir?

Toprakta ekim yaparak geçimini sağlayan çiftçiler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın başlattığı uygulama ile çeşitli devlet destekleri ve yardımlarından faydalanıyorlar. Bu destekten faydalanmak isteyen çiftçilerin önce çiftçi belgesi alması lazım. Bu belge, devletin hayvansal ve tarımsal destek vereceğini garantiliyor.

Çiftçi belgesi nedir? ÇKS belgesi Nedir?

Gıda sanayinin ve ekonominin geleceği için çevreye ve topluma çok sayıda yararı olan çiftçiler yaptıkları ekim ve hayvancılık faaliyetleri ile sofralarımıza kadar uzanıyor, sağlıklı bir şekilde beslenmemize yardım ediyorlar. Devlet de gelişen sanayileşme ve şehirleşme yüzünden köylerini, bahçelerini ve tarlalarını geride bırakıp şehre yerleşmek zorunda kalan çiftçilere destek vererek onları iş sahibi yapıyor; köylerini, bahçelerini bırakmalarını engelliyor. Peki çiftçi belgesi nasıl alınır? Çiftçi belgesi için gerekli evraklar nelerdir?

Çiftçi belgesi nereden alınır?

E-Devlet üzerinden yapılan başvuru ÇKS belgesi almak mümkün. Ya da çiftçi kayıt formu doldurulup Tarım İl Müdürlüğü’ne de gidilebilir.

Çiftçi belgesi nasıl alınır?

Çiftçi belgesi 3 ayrı gruba şu koşullarla verilir:

  • Arazi sahiplerine çiftçilik belgesi: Kimlik bilgileri beyan edilir, tapu bilgisinin fotokopisini çekilir, fotokopi ile Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü’ne gidilir, “aslına uygundur” kaşesi bastırılır, C formu edinilip gerekli bilgiler yazıldıktan sonra muhtara teslim edilir.
  • Araziyi kiralayanlara çiftçilik belgesi: Arazi kiralayanların çiftçilik belgesine başvurması için önce kira sözleşmesi kaydı olması gerekir. Arazinin büyüklüğü 100 dekarın üzerindeyse noter onaylı kira sözleşmesi yaptırılır. Eğer 100 dekarın altındaysa muhtardan kira sözleşmesi yaptırılmalıdır. Onaylı kira sözleşmesi ile birlikte tapu fotokopisi alınır, üzerine kaşe basılır ve C belgesi doldurulur. Ardından muhtara ya da Tarım İl Müdürlüğü’ne teslim edilir.
  • Arazisi birinci dereceden yakınlarına ait olanlara:Birinci dereceden akrabalara ait arazisi olanlar muvafakatname-2 belgesini doldurmalıdır. Ardından tapuların fotokopisini çekip “aslına uygundur” kaşesini bastırmaları gerekir. En son, C formu ile birlikte muhtara veya farklı illerdeki arazileri için Tarım İl Müdürlüğü’ne belge teslimi yapılır.

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.