Üzerindeki çizgi ve sayılarla birçok farklı ürün bilgisini içeren barkodlar, emek ve zamandan tasarruf ettirerek için bize hem günlük hayatımızda hem de işletmelerimizde kolaylık sağlıyor. Peki barkod takibi yapmanın en kolay yolu hangisidir?

Neden Mikro Jump kullanmalısınız?” başlıklı yazıya da göz atmak ister misiniz?

Neden Mikro Fly kullanmalısınız?” başlıklı yazıya da göz atmak ister misiniz?

ERP nedir, şirketler için önemi ve avantajları nelerdir?” başlıklı yazıya da göz atmak ister misiniz?

Barkod nedir, ne işe yarar?

Yan yana duran farklı kalınlıklarda çizgilerin birleşiminden oluşan, her bir çizginin farklı bir rakamı ifade ettiği sembole barkod denir. Barkod sistemi, üzerinde barkod olan ürünlerin fiyat ve diğer bilgilerinin barkod okuyucuya tutularak otomatik bir şekilde ekrana yansımasını sağlar. Barkodlar, belli bir ürünün dünyanın her yerinde kolayca tanımlanmasını sağlar. Üretimden sevkiyata, depolamadan kalite kontrole kadar birçok farklı alanda barkod sistemi etkin olarak kullanılır. Barkod numarası ve içeriği, barkod programları ile hazırlanır.

Barkod sistemini kimler, neden kullanır?

  • Barkod sistemiyle kasalardan onlarca ürün kısa sürede geçirilebilir ve kolayca alışveriş yapılabilir.
  • Barkod, yalnızca alışveriş kolaylığı sağlamaz. Büyük perakendeciler, mağazalarını ve hatta ürünlerini sevk ederken kullandıkları lojistik araçlarını barkodlarla tanımlar.
  • Kargo firmaları da barkod sistemini etkin biçimde kullanır. Bir kargonun nerede olduğunu, hangi aşamalardan geçtiğini barkod sistemi ile görmek mümkündür.
  • Barkod sistemi muhasebede demirbaş ve taşıma birimleriiçin de kullanılır.
  • Ayrıca elektrik, su ve doğalgazgibi şebeke ve aboneliklerinin takibi için de barkod sisteminden faydalanılır.

Barkodlama önerileri

  • Barkodlarınızı mümkün olduğunca küçük boyutlarda üretmeye çalışmanız ve üzerlerine barkod numarasıyla birlikte ürün adını da yazmanız faydanıza olur.
  • Ürünlerinizi depoya girmeden önce barkodlayabilirsiniz.
  • Mal kabul işlemlerinizi barkodlu olarak gerçekleştirin.
  • Barkodlarınızı ürünlerinizin önceden belirlediğiniz belli bölgelere yapıştırmalısınız. Böylece, onları yerleştirirken ya da raflara dizerken barkodu aramakla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  • Eğer kargo firmalarıyla entegrasyonunuz varsa, bu entegrasyonu kapsamındaki bilgiyi barkod şeklinde yazdırabilir, kargo barkod fişinizi oluşturabilirsiniz. Entegrasyonunuz yoksa, kargo firmasından şirket cari hesabınıza barkod serisi belirlemesinizi isteyebilirsiniz. Böylece, ilgili barkodlarla eşleşen siparişlerin bir dökümünü tutar ve kargo firmasıyla paylaşırsınız. Bu şekilde, olası karışıklıkların da önüne geçmiş olursunuz.

Mikro Jump ve Mikro Fly ile barkod takibi kolaylığı

Mikro Jump ve Mikro Fly‘ın Sektörel Çözümleri arasındaki Perakende Yönetimi programı ile Türkiye genelinde mali onayı olan neredeyse tüm kasa ve yeni nesil yazar kasalarla (ÖKC-Ödeme Kaydedici Cihazlar) entegre çalışabilirsiniz. Satışlarınızı anlık olarak takip edebilir, stok, cari ve muhasebe verilerini gün sonunu beklemek zorunda kalmadan görüntüleyebilirsiniz. Sistem terazileri, barkod yazıcı ve okuyucuları, KİOSK’lar, elektronik raf etiket sistemleri vb. cihazlarla verileri kolaylıkla transfer edebilirsiniz. Mağazalarınız arasında etkin iletişim kurabilir, anlık stok bilgisi tutabilir, ürün bilgisi gönderebilir, sipariş alabilir, satış ve tahsilat işlemlerinizi zahmetsizce takip edebilirsiniz.


Mikro Jump hakkında daha fazla bilgi alın ve hemen ücretsiz demo talep edin.

Mikro Fly hakkında daha fazla bilgi alın ve hemen ücretsiz demo talep edin.

İşletmeniz için en uygun Mikro yazılımını seçmek için tıklayın.