Yeni nesil yazar kasa nedir?
Yeni nesil yazar kasalar veya yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar teknolojik gelişmelerle beraber tekrar düzenlenmiş ödeme kaydedici cihazlardır. Yeni nesil yazar kasa ve bağlantılı donanımlar ile internetten yararlanarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) hızlı ve güvenli şekilde iletişim kurmak mümkündür. GİB tarafından zorunlu tutulan bu ürünler, işlemlerinizi internet tabanlı bir şekilde hızlı yönetmenize olanak tanırken, GİB tarafından takibini de kolaylaştırır.

Yeni nesil yazar kasa nereden ve nasıl temin edilir?
Yeni nesil yazar kasaların kullanıcılara sunduğu bir diğer yenilik ise yazar kasayı satın almak için vergi dairelerine gitme zorunluluğunun kalkmasıdır. Yeni nesil yazar kasalar kimlik ibraz etmek şartıyla yetkili yazar kasa firmalarının satış bayilerinden alınabilir. Bayiler GİB resmî sitesi üzerinden alıcının mükellefiyetini sorgular ve sorgulamanın çıktısını alıcıya imzalatarak satışı tamamlar. Vergi mükellefiyeti bulunmayanların yeni nesil yazar kasa satın alması ne yazık ki mümkün değildir.

Yeni nesil yazar kasa çeşitleri
İki çeşit yeni nesil yazar kasa bulunur. Bunlardan birincisi banka POS’u bulunduran EFT-POS özellikli yeni nesil yazar kasalar, diğeri ise bünyesinde POS bulundurmayan fakat POS cihazı bağlanabilen basit / bilgisayar bağlantılı yeni nesil yazar kasalardır.

Yeni Nesil Yazar Kasayla Otomatik Ödeme Bildirimi
Yeni nesil yazar kasalar, Defter Beyan Sistemi’ne kayıtlı olmayan, E-arşiv uygulamasına sahip olmayan ve İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden ödeme bildirimi yapmayan esnaflar için otomatik olarak bildirim yaparlar. Ayrıca yeni nesil yazar kasalarda satış işlemi cihazda başlayıp cihazda biter, gün sonu raporları otomatik olarak internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Sistemine iletilir. Bu da daha önce her ay rapor vermek zorunda kalan mükellefler için büyük kolaylık sağlar.

Yeni nesil yazar kasada düzenlenebilecek belgeler

  • Yemek fişi veya yemek kartı ile yapılan satışlarda, fatura ile belgelendirilmiş satışlarda, malın tesliminden veya hizmetten önce verilmiş avans ödemelerinin belgelendirilmesinde, otopark girişlerinde ve fatura tahsilat işlemlerinde yeni nesil yazar kasa bilgi fişi
  • Kredi ve banka kartıyla yapılan satışlarda içerisinde banka slipini de bulunduran yeni nesil yazar kasa satış fişi
  • Nakit satışlarda, yeni nesil yazar kasa satış fişi

Yeni nesil yazar kasa kullanmamanın cezası nedir?
Yeni nesil yazar kasa kullanılmadığının tespiti durumunda her tespit için birinci sınıf tüccarlar 1400 TL, ikinci sınıf tüccarlar 700 TL özel usulsüzlük cezası ödemek zorundadırlar.

Kimler yeni nesil yazar kasa kullanmak zorundadır?
Eski yazar kasalarının mali hafızalarının dolmasıyla beraber tüm mükellefler yeni nesil yazar kasaya geçiş yaptı. Bu mükellefler, fatura verilme zorunluluğu olmayan perakende mal ve hizmet satışı yapan birinci ve ikinci sınıf tüccarlardır

Kimler yeni nesil yazar kasa kullanmak zorunda değildir?
Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar dışındaki mükellefler yeni nesil yazar kasa kullanmak zorunda değildir. Bu kişiler Serbest Meslekte Çalışanlar, Gayrimenkul ve Menkul Sermaye üzerinden kazanç sağlayanlar, Zirai kazanç sağlayanlar ve Basit Usulde Vergilendirilen Ticari Kazanç sağlayanlardır. Bunların yanı sıra aynı zamanda toptancılar gibi perakende mal ve hizmet satışı yapmayan birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ve bakanlık tarafından ayrıcalıklı mecburiyet sahibi olanlar da yeni nesil yazar kasa kullanmak zorunda değildir. 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize muhasebe raporları hazırlamadan stok takibine pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet vermektedir.

Mikro Yazılım hızlı satış çözümleri
30 yıllık yerli yazılım devi Mikro Yazılım’ın satış çözümleriyle satış yapmak artık çok daha kolay. Mikro Yazılım’ın büyümek isteyen şirketler için tasarlanmış çözümü Mikro Jump ve uluslararası rekabete hazırlanan büyük şirketler için tasarlanmış çözümü Mikro Fly’ın Perakende Yönetimi programıyla ve küçük işletmelerin tercihi Mikro Run’ın Satış ve Müşteri Yönetimi modülü ile tanışın. Eğer barkodlu satışa özel Mikro Yazılım çözümünü merak ediyorsanız Mikro Hızlı Satış ile tanışın! Mikro Hızlı Satış sayesinde:
● Perakende satış ve ön muhasebe işlemleriniz tek platformdan takip edilebilir,
● POS hızlı satışı ile hem merkezde hem de şubelerde yazar kasa olarak kullanabilir,
● Ürünlerinizi listeleyip fiyat, miktar, cari bilgi, görsel gibi bilgileri güncelleyebilir,
● Parçalı ödeme ve veresiye satış yapabilir,
● Ürün askıya alıp istediğiniz zaman geri çağırıp satışını tamamlayabilir,
● Bilgi fişi, fiş, fatura, etiket tasarımı yapıp bastırabilir,
● Satır, evrak, tutar indirimi yapabilir,
● İnternet bağlantınız kesilse dahi programı kullanabilir,
● Zamandan tasarruf edip personel kaynaklı hataları en aza indirebilir,
● Dokunmatik ekran ya da klavye kullanıp istediğiniz gibi kısayol ataması yapabilirsiniz.