Yapılandırılmış vergi borçları nasıl ödenir? Vergi borcu yapılandırmasına başvuranlar İnteraktif Vergi Dairesi’ni kullanarak borçlarını öderken hangi işlemleri yapmalı? Detaylar yazımızda.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) mükelleflerden alınacak vergi borçlarının yeniden yapılandırılması için başvuru imkanlarını ihtiyaç dahilinde sürekli genişletiyor. Peki vergi borcu yapılandırması için mükelleflerin ne yapması gerekiyor?

Yapılandırılmış vergi borcu nasıl ödenir?

Yapılandırılmış vergi borçları, tıpkı başvuru esnasında yapılabildiği gibi yine İnteraktif Vergi Dairesi (İVD) sisteminden online olarak ödenebiliyor. Siz de http://www.gib.gov.tr ve www.turkiye.gov.tr adreslerinden 7/24 erişebileceğiniz İnteraktif Vergi Dairesi sistemi üzerinden anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartlarını kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Borçlarınızı ayrıca banka hesabından havale ile yabancı ülkede faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla, vergi tahsiline yetkili bankalar aracılığıyla, vergi dairesi vezneleri aracılığıyla veya PTT şubelerinden de rahatlıkla yatırabilirsiniz. Yapılandırılmış borcunuzu ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ya da 18 eşit taksitle ödeyebilirsiniz.

İVD’yi nasıl kullanabilirsiniz?

İnteraktif Vergi Dairesi sistemi üzerindeki “Yapılandırma İşlemleri” başlığını altındaki “7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu Kapsamında Tecil İşlemleri” bölümünü kullanarak kolayca yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

Kamuya dair borçlar arasında yapılandırılabilen borçlar şunlar: 

  • Gelir Vergisi borcu 
  • Kurumlar Vergisi borcu 
  • Katma Değer Vergisi (KDV) borcu 
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu 
  • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) borcu 
  • Tüm idari para cezaları
  • KYK borçları
  • Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları
  • Belediyelere olan vergi, kira, ücret borçları ve idari para cezaları
  • Su ve atık su borçları 

Yapılandırılmış borçların ödeme zamanı nedir?

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren son Cumhurbaşkanlığı kararına göre vergi borçlarının yeniden yapılandırması için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020’den 31 Ocak 2021’e uzatılmış, yeniden yapılandırma sonrası ilk taksit ödemeleri ise 1 ay ertelenmişti. Yapılandırılan borçların ilk ödeme tarihi 1 Mart’tta doldu.

Yapılandırmanın bozulmaması için nasıl ödeme yapmak gerekiyor?

Yapılandırmadan yararlanmaya devam etmek için yapılandırılmış vergi borcunun ilk 2 taksidini süresi geçmeden ödemelisiniz. Eğer vergi borcunuzu yapılandırdıysanız ödemeniz gereken taksitlerden ilk ikisini süresinde ödemez veya eksik öderseniz ve ayrıca bir takvim yılında birden fazla taksiti süresinde ödemez veya eksik öderseniz yapılandırma hakkınızı kaybederek borcunuzu ilk haliyle yani yüksek faizli olarak ödemek zorunda kalırsınız. Kamuya olan borçlarda yapılandırmanın bozulmaması için 2. taksitin ise 31 Mart’a kadar ödenmesi gerekiyor. Borcun tamamını 31 Mart’a kadar ödeyenlere ise peşin ödeme avantajı sağlanıyor. Avantaj dahilinde ilgili tutarlara katsayı uygulanmayacak, Yİ-ÜFE tutarı üzerinden hesaplanan tutara yüzde 50, idari para cezalarının aslına yüzde 12,5 indirim yapılacak.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.