2019’da uygulamaya konan vergi borcu yapılandırması hakkından fayldalanan ancak düzenli ödeme yapamadığı için yapılandırması bozulanlara yeni bir şans tanınmış ve ödemesini 2020 Ocak ayı sonuna dek yapanlar için yeniden yapılandırma hakkı getirilmişti. Peki 2020 için yeni bir vergi affı var mı?

Ülkemizdeki tüm mükellefleri yakinen ilgilendiren vergi yapılandırması düzenlemesinden haberdar mıydınız? 2019’da TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun aldığı torba kanuna bu konuyla ilgili bir karar da eklenmişti. Düzenlemeye göre vergi borcu yapılandırmasından yararlanan ama taksitlerini düzenli ödemeyince bu hakkını kaybedenlere yeni bir şans daha tanınmıştı.

2019’daki düzenleme

Düzenleme, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanan mükellefleri ilgilendiriyordu. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifine göre vergi borcu yapılandırması sürecine girip borcunu vaktinde yatırmayanlar, 2019 yılı Ocak ayı sonuna dek ödeme yapmış olmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan faydalanmaya devam ettiler. Kabul edilen önergeye göre ödeme geç ödeme zammını da içeriyordu.

Düzenlemeden 2,5 milyon kişi yararlandı

Yapılan açıklamaya göre, vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak üzere vergi dairelerine başvuran mükellef sayısı 5 milyon 950 bin 136. Yapılandırılan borç ise yaklaşık 70 milyar TL. Yapılandırma şartını bozan mükellef sayısı ise 2 milyon 459 bin 214. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunan kişi sayısı 1 milyon 270 bin 402 ve yapılandırılan miktar da 43,4 milyar TL. Bu yapılandırmayı ise 562 bin kişi ihlal etmiş. Maliye’nin tahsilatını yaptığı söylediği miktar 13,3 milyar TL iken SGK’da 3,2 milyar TL yapılandırma bozulmadan tahsil edilmiş.

2020 için yeni bir vergi yapılandırması ya da vergi affı var mı?

2020 yılı için yeni bir vergi yapılandırma ya da vergi affı Şubat 2020 itibarıyla henüz söz konusu değil. Eğer 2020’de bir vergi affı yapılırsa borçların gecikme zamları ve cezaları silinecektir. Anapara üzerinden de peşin ödenirse enflasyon tutarına göre indirim yapılacağını öngörebiliriz. Bu durumda siz de borcunuzu dilerseniz 18 ay taksitle ödeyebileceksiniz. Ayrıca taksitler iki ayda bir ödendiği için taksitlendirme de 36 aylık olacaktır.

Dilerseniz bir vergi dairesine giderek ya da online olarak vergi yapılandırma başvurusunda bulunabileceğinizi de hatırlatalım.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.