2019’da uygulamaya konan vergi borcu yapılandırması hakkından faydalanıyorsunuz ancak düzenli ödeme yapamadığınız için yapılandırmanız mı bozuldu? O zaman size tanınan yeni şanstan bahsedelim. Son yapılan düzenlemeye göre ödemenizi 2019 Ocak ayı sonuna dek yaptıysanız yeniden yapılandırma hakkınız sürecek. İşte bu yeni düzenlemenin detayları…

Ülkemizdeki tüm mükellefleri yakinen ilgilendiren vergi yapılandırması düzenlemesinden haberdar mısınız? TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nun aldığı yeni torba kanununa, bu konuyla ilgili bir karar da eklendi. Düzenlemeye göre vergi borcu yapılandırmasından yararlanan ama taksitlerini düzenli ödemeyince bu hakkını kaybedenlere yeni bir şans daha tanınıyor.

Tek bir şartla: Ocak 2019’a dek ödeme yaptınız mı?

Güncel düzenleme, Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanan mükellefleri ilgilendiriyor. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen torba kanun teklifine göre vergi borcu yapılandırması sürecine girip borcunu vaktinde yatırmayanlar, 2019 yılı Ocak ayı sonuna dek ödeme yapmış olmaları şartıyla yeniden yapılandırmadan faydalanmaya devam edebilecek. Kabul edilen önergeye göre, ödemenin geç ödeme zammını da içermesi gerekiyor.

Düzenlemeden 2,5 milyon kişi yararlanacak

Yapılan açıklamaya göre, vergi borcu yapılandırmasından faydalanmak üzere vergi dairelerine başvuran mükellef sayısı 5 milyon 950 bin 136. Yapılandırılan borç ise yaklaşık 70 milyar TL. Yapılandırma şartını bozan mükellef sayısı ise 2 milyon 459 bin 214. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunan kişi sayısı 1 milyon 270 bin 402 ve yapılandırılan miktar da 43,4 milyar TL. Bu yapılandırmayı ise 562 bin kişi ihlal etmiş. Maliye’nin tahsilatını yaptığı söylediği miktar 13,3 milyar TL iken SGK’da 3,2 milyar TL yapılandırma bozulmadan tahsil edilmiş.


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.