Covid-19 ile mücadelede ev ve iş hayatımızı yeniden düzenlerken şirketler de uzaktan çalışma modeline geçti. Peki bu modeli uygularken bilgi ve belge güvenliği için neleri dikkate almalı?

Bu yazıda uzaktan çalışırken siber riskler nasıl tespit edilir ve hangi önlemleri alınabilir? sorularını cevapladık.

Uzaktan çalışmanın oluşturduğu güvenlik riski

Normal koşullarda, ofis dışından çalışma düzenine detaylı hazırlık süreçleri ve birçok deneme yanılmadan sonra geçmek gerekiyor. Her şeyden önce, kurumsal cihazların şirketinizin ağının dışında bir Wi-Fi bağlantısı ile kullanılması, kurumsal bilgi ve belgelerin güvenliğini riske atıyor. Bununla birlikte bazı güvenlik önlemlerine dikkat edilirse evden ya da dışarıdan çalışmak risk olmaktan çıkabilir.

Kurumsal cihaz kullanmanın önemi

Güvenlik uzmanları, iş yapılırken çalışanların kişisel cihazları yerine şirketin sağladığı kurumsal cihazları kullanmayı öneriyor. Bunun nedeni kişisel cihazların siber saldırılar daha kolay giriş noktası haline gelebilmesi. Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı Maher Yamout’, siber saldırıların 3’te 1’inin, çalışanların kendi cihazlarını kullanmasından kaynaklandığını söylüyor. Bir web sitesi ya da bir e-posta eki ile bulaşan bir zararlı yazılım, kullanılan cihazdan şirketin altyapısına kadar ulaşabiliyor ve aynı ağa ne kadar çok cihaz bağlanırsa tehditlerin boyutu da o denli büyüyor.

Ofisteki dosyalarınıza uzaktan erişim ile nasıl ulaşırsınız?

Uzaktan çalışırken güvenlik risklerini en aza indirmek için alabileceğiniz 8 önlem

  1. Ekibinizin tamamının kurumsal bir ağa güvenli şekilde bağlanabilmesi ve ağ trafiğini tek tünelden geçirmek için VPN kullanın.
  2. Telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler de dahil bütün kurumsal cihazlarınızı güvendiğiniz, kayıp ve çalıntı cihazlardaki verileri silebilen, şahsi ve kurumsal verileri ayırabilen, uygulama sınırlayabilen bir güvenlik yazılımıyla ve antivirüs uygulaması ile koruyun. Bu yazılım ve uygulamalarınız daima güncel olsun.
  3. Kullandığınız diğer uygulamalar ile işletim sisteminiz de güncel olsun.
  4. Kurumsal ağınıza bağlanan çalışanlarınızın erişim yetkilerini bilgi ihtiyacı ve belirlediğiniz başka faktörlere göre kategorize edip sınırlayın.
  5. Güçlü şifreler kullanın ve bilmediğiniz kaynaklardan veya yabancılardan gelen e-postalardaki bağlantıları açmayın.
  6. Bir önceki maddeyi ve diğer temel siber güvenlik kurallarını çalışanlarınıza öğretin. Ayrıca onlara bu tip önlemleri almamanın oluşturabileceği tehlikeler hakkında da uyarın.
  7. Kriptolu, güvenli mesajlaşma, görüntülü görüşme ve proje yönetimi uygulamaları kullanın.
  8. İşletmenizle ilişkisi kesilen çalışanlarınızın uzaktan erişim uygulamaları ile parolalarını devre dışı bırakın.

Uzaktan çalışan ekibinizle nasıl sağlıklı bir iş birliği yaparsınız?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.