IWG’nin 2018’de yaptığı bir araştırmaya göre dünya genelindeki çalışanların yüzde 70’i haftada en az bir kez uzaktan çalışıyor. Bu oran, içinde bulunduğumuz 2020 Nisan ayı itibarıyla, hem son 2 yılda değişen koşullar hem de bir ayı aşkın süredir tüm dünyanın aynı anda deneyimlediği epidemik Corona Virüsü yüzünden biraz daha yükseldi. Nesnelerin interneti, dijital dönüşümü tüm sektör ve iş kolları için mümkün kılarken dijital dönüşümünü başlatan ya da başlatmak için gerekli planları yapan tüm işletmeler, verimli bir operasyonun uzaktan çalışma metotlarını kullanmaktan geçtiğini fark ediyor. 

İşletmenizde dijital dönüşümü ister başlatmış ister gelecek zaman için gündeminize almış olun, karantina günlerinde tüm çalışanlarınızla birlikte uzaktan çalışma yöntemlerini denemeye başladığınızı tahmin ediyoruz. Peki çalışanlarınızı bu konuda nasıl motive edebilir, işlerinden aldıkları tatmini nasıl yüksek tutabilir ve işletme verimliliğinin yanında kişisel üretkenliklerini nasıl besleyebilirsiniz? 

Güvene dayalı bir şirket kültürü oluşturun

Çalışanlarınızı, görev tanımları içerisinde serbest bırakın. Niyetiniz iyi bile olsa tamamen onların inisiyatifinde olan detay işlerle şahsen siz ilgilenmeye çalışırsanız çalışanınıza ona güvenmediğiniz hissini vermiş olursunuz. Bu durum İngilizcede ‘micromanaging’ diye bilinir ve uzaktan çalışırken yapılma riski daha fazladır. Bunun önüne geçmek için kendinizinki dahil herkesin iş ve görev tanımlarının açık olmasını sağlayın ve tüm projelerinizde karşılıklı güveni besleyen yöntem ve uygulamalardan faydalanın. 

Çalışanlarınızın yeteneklerini besleyin

Dijital dönüşüm bize devrin her işi yapan makinelerin değil, teknolojiyle yakın çalışabilen yetenekli çalışanların devri olduğunu gösteriyor. Kısacası insan hala tüm sektör ve işlerin merkezinde. Bu yüzden makinenin kendisine değil insanı tüm iş süreçlerine daha çok ‘bağlayan’ teknolojilere ve insanın kendisine yatırım yapmalısınız. İş yapış biçimleriniz ve kullandığınız teknolojiler günden güne daha ‘akıllı’ hale gelirken çalışanlarınızın da özel becerilere sahip olması hem onları hem de şirketinizi öne çıkarır. Ayrıca çalışanlarınızın profesyonel gelişimlerini besleyecek eğitim ve uygulamalarla şirketinizle olan bağlarınızı da kuvvetlendirmiş olursunuz.

Çalışanlarınıza geri bildirimde bulunun

İyi bir iletişim ve sık yapılan değerlendirmeler yalnızca işlerin düzenli ve verimli gitmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda çalışanlarınızın, şirkete sundukları katkı ve değerin fark ve takdir ediliğini görmelerini sağlar. Böylece hem kendilerini sürece ve tüm işe daha çok dahil hissederler hem de başarılarını sahiplenip daha fazlasını yapmak için motive olurlar. 

Online iletişim ve proje yönetimi araçları kullanın

İşlerinizin sürdürülebilirliği için çalışma düzeninizi baştan yaratmanızı sağlayacak, kolektif çalışmaya açık, verimlilik odaklı iletişim ve proje yönetimi araçlarını kullanın. Bunları yaparken e-posta ve telefon görüşmelerini azaltıp çok kişinin katılabileceği görüntülü görüşmeler ile iş takibini kolaylaştıran gereçlere yönelin.

Çalışma arkadaşlarınızla nasıl gün boyu iletişimde kalabilirsiniz?

Ofisteki dosyalarınıza uzaktan erişim ile nasıl ulaşırsınız?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.