Hayatımıza dijital dönüşüm ile girip Covid19 ile birlikte zorunlu olarak ivme kazanan uzaktan çalışma, uzun vadede hem kişisel verimliliği hem de şirket verimliliğini artırıyor. Peki düzenli ve sağlıklı bir iş birliği için uzaktan çalışan ekibimizle nasıl iletişim kurmalıyız?

Uzaktan çalışma, birçok çalışan için en iyi çalışma senaryosu olsa da bazen yöneticiler için başa çıkılamayacak bir durum gibi görünebilir. Bu çalışma düzeninde kontrolünüzün azaldığını hissedebilir belki de ekibinizle güvene dayalı bir ilişki kurmakta zorlanabilirsiniz. Ancak durumu herkesin uyum sağlayacağı ve işine yarayacağı şekilde yönetmek sandığınız kadar zor değil. Bu yazıda uzaktan çalışan ekip arkadaşlarınız ile sağlıklı bir iletişim ve iş birliği kurmanızı sağlayacak bazı önerilerde bulunuyoruz:

İş tanımları ve beklentileriniz net olsun

Çalışanlarınızın her birinin iş tanımı belirli. Eğer bu dönemde, görev tanımları içinde olsa dahi yapmalarını istediğiniz ofistekinden farklı işler varsa bunu çalışanlarınızdan açık ve net bir şekilde isteyin. Bu zamanlamaları gün ve hatta saat de içerecek şekilde ortaklaşa belileyin.

Ekibinizle sık iletişim kurun 

Uzaktan çalışanlarınızla hem kişisel durumlarını yakından takip edebilmek hem de işleri rayında götürebilmek için ortaklaşa belirlediğiniz günlerde, ortaklaşa belirlediğiniz birden fazla kanaldan iletişim kurun. Tüm ekiple düzenli olarak düzenleyeceğiniz görüntülü toplantılar ile birlikte her bir çalışanla birebir seanslar da planlayabilirsiniz. 

Çalışma arkadaşlarınızla nasıl gün boyu iletişimde kalabilirsiniz?

Güven ortamı yaratın

İşlerin ofisteki özenle yapılıp yapılmadığına dair endişeleriniz olabilir. Bunu çalışanlarınıza direkt yansıtmak yerine işlerin yürüyüşü, zamanlaması ve teslimi gibi konularla ilgili belirsizliği giderecek bir sistem oluşturun. Örneğin bir uzaktan çalışma rehberi oluşturabilir, bu rehberi tamamen şirketinizin ve çalışanlarınızın ihtiyacına göre düzenleyebilirsiniz. Rehberde gönderilen bir e-postanın ne kadar sürede cevaplanması gerektiği, eğer gerekliyse günlük iş listeleri ve durum raporlarının ne zaman paylaşılacağı, acil durumlarda nasıl davranılacağı, hangi saatlerden sonra iş talep edilemeyeceği vb. bilgiler yer alabilir.

Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilir?

Aktiviteye değil hedeflere odaklanın

Uzaktan çalışan iş gücünü yönetirken ekibinizin etkinlik gösterdiği saatlere değil hedeflerinize odaklanın. Kimin ne yaptığı ile gereğinden fazla meşgul olup micro-management yapmak yerine nelerin başarıldığına konsantre olmak, gerek siz gerek çalışanlarınız için daha pratik ve daha gerçekçidir.

Şirket hedefleriyle çalışanlarınızın hedeflerini birleştirin

Artık aynı şirkette 20 yıl çalışmak eskisi gibi mantıklı değil; iş gücü artık istikrardan çok öğrenme ve beceri gelişimiyle ilgileniyor. Siz de çalışanlarınızın kişisel hedeflerine ilgi gösterip bu hedefleri şirketinizin hedefleriyle anlamlı şekilde ilişkili hale getirmeye çalışın. Böylece herkes kazansın. 

Doğru dijital araçları kullanın

Uzaktan çalışmanın bel kemiği, internet ve dijital araçlar – özellikle de online olarak kullanılabilen araçlar. Ekibinizle kuracağınız iletişimi doğru şekilde yönetmek ve sağlıklı bir iş birliğini mümkün kılmak için en güvenilir görüşme ve proje yönetimi uygulamalarına yatırım yapın. Ayrıca bu uygulamaları da efektif şekilde kullanabilmek için adımları net olan süreçler geliştirin.

Çalışma arkadaşlarınızla nasıl online dosya paylaşımı yapabilirsiniz?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.