Covid-19’un getirdiği yeni yaşam ve çalışma koşullarında çalışanlarınızı ve yaptıkları işleri uzaktan takip etmek sandığınız kadar zor değil!

Esnek çalışma programı, uzaktan çalışanlara bol özgürlük verip verimli olmalarını sağlayabileceği gibi oldukça dikkat dağıtıcı da olabilir. Böyle bir dönemde  çalışanlarınızın çalışma saatleri içinde çalışıp çalışmadığını veya işlerini zamanında yapıp yapmadığını nasıl anlarsınız? Üretken kalmalarını ve işlerinden aldıkları tatminin yüksek olmasını nasıl sağlarsınız?

Yöneticinin uzaktan çalışma rehberi

Bu yazıda size özel 4 ipucu sıraladık.

Her iş için teslim zamanı belirleyin.

Her ekipte, hem tam kapasite çalışan çok üretken çalışanlar hem de yapabileceği minimum miktarda işi yapan çalışanlar vardır. İkinci gruba ait fazlaca rahat tutumu geçersiz kılmanın bir yolu, bir iş ya da proje içindeki görevleri teslim tarihleriyle birlikte dağıtmak ve düzenli aralıkla hatırlatmalar yapmaktır. Çalışanlar, işleri sahiplenir ve her adımda ne kadar ilerleme kaydettiklerini görürse o işi zamanında tamamlama yönündeki tutumlarını da değiştirecektir. Şeffaf bir takım kültürü oluşturarak hem çalışanların aynı hedefe odaklanmasını sağlar hem de şirketlerine duydukları güveni artırısınız. İş bölümü, teslim zamanı bildirimi ve hatırlatmalar için online proje takip programlarından faydalanabilirsiniz. 

Uzaktan çalışan ekibinizle nasıl sağlıklı bir iş birliği yaparsınız?

İş takip programı kullanın

Uzaktan çalışan ekibinizle birden fazla proje takip ediyorsanız işlerin nasıl ilerlediğini kontrol etmek için SlackTrello veya Basecamp gibi proje ve iş takip programlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca onlardan günlük çalışma sürelerini girebilecekleri, hangi işe ne kadar vakit ayırdıklarını belirtecekleri formlar doldurmalarını da isteyebilirsiniz. Bu özellikler için iş takip programlarının ekstra özelliklerinden yararlanabileceğiniz gibi yalnızca bu metriğin takibine özel uygulamaları da kullanabilirsiniz. Böylece hem projenin tüm adımlarını bir bakışta görebilirsiniz hem de bir günde kimin hangi iş için ne yaptığını, yapılan konuşmaları ve güncellemeleri görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekip üyelerinizin verimliliği hakkında da bilgi edinirsiniz.

İyi bir iş takip programında bulunması gereken 6 özellik

Çalışma arkadaşlarınızla nasıl gün boyu iletişimde kalabilirsiniz?

Çalışanlarınızın internet kullanımını izleyin.

Eğer bu konuda çalışanlarınızla bir anlaşmanız varsa, onların onayını da alarak çalışırken kullandıkları web site ve uygulamaları takip ve rapor edebilirsiniz. Çalışanınızın işinin bir parçası olarak sosyal medya web site ve uygulamalarını kullanması gerekiyorsa bunları da her zaman kural olarak programa ekleyebilirsiniz.

Çalışanlarınıza güvenin

Bu yazıda sıraladığımız öneriler her zaman işe yarar ancak esas olan daima çalışanınızla kurduğunuz güvene dayalı iletişimdir. Ayrıca hiçbir ölçüt, yapılan işin kalitesi kadar açık ve belirleyici değildir. Herkes farklı bir tempoda çalışır. Her çalışanınıza potansiyelini gerçekleştirmesi için zaman tanımanızı ve morallerini yüksek tutmalarına yardım etmenizi öneririz. Eğer ortada destekleyici ve güvene dayalı iletişimi suistimal eden bir tutum varsa zaten kısa sürede kendini belli edecektir.

Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilir?


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.