Hangi sektörden ya da hangi operasyonel büyüklükte olursa olsun işletmelerin en önemli masraf kalemlerinden biri de personel giderleri. Peki 2021 yılında bir personelin işverene maliyeti nedir? Sigorta primleri nasıl hesaplanır? Bu yazıda bu soruların yanıtlarını veriyoruz! 

SGK sigorta primi nedir?

Sigortacılıktaki, sigortanın satışını yapan yetkilinin sunduğu teminatı satın almak için sigorta ettirenin ya da sigortalının ödediği sigorta ücretinden biraz farklı olarak, SGK primi, çalışanın sağlık hizmetlerinden yararlanması ve emekli olmasını sağlayan, işveren tarafından ödenmesi gereken tutara denir. İşverenler, çalışanlarının SGK sigorta primlerini aylık olarak ödemekle yükümlüdür. SGK primleri her yıl değişir ve çalışanın aldığı brüt maaşa göre hesaplanır.

SGK sigorta primi nasıl hesaplanır?


Sigorta primini hesaplamak
için çalışanın brüt maaşını bilmek zorundayız. Brüt maaş; net maaş, SGK işçi primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi kalemlerinin toplamından oluşur.

Brüt maaş nedir?

İşçilik maliyeti hesaplama


İşçinin işverene maliyeti
, brüt maaşla sınırlı değildir. Bu maliyeti, brüt maaş ile SGK işveren payını toplayarak elde edebiliriz. Peki maaşta SGK sigorta ve işsizlik primini nasıl hesaplayacağız?

2020’de bir personelin işletmeye maliyeti nedir?

SGK ve işsizlik primleri belli oranlarda uygulanır. Bu oranlar brüt maaş için belirlenen taban ve tavan tutarlar arasındadır. 2021’de SGK primi tavan tutarı, 26.831,40 TL’dir, SGK primleri de 26.831,40 TL üzerinden hesaplanır. 3.577,50 TL’lik taban tutar da asgari ücreti verir.

Personel yönetiminin incelikleri

Mikro Yazılım’ın personel yönetimi çözümleriyle ilgili detaylı bilgi almak ister misiniz? O halde personel programıpersonel devam programıişçi bordro programı ve iş günü hesaplama içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

İyi çalışmalar!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.