Hangi sektörden olursa olsun, operasyonel büyüklüğü ne olursa olsun işletmelerin en önemli masraf kalemlerinden biri personel giderleri olarak öne çıkıyor. Bir personelin işletmeye olan tek masrafı maaşı değildir. Maaşın yanında SGK primi, işsizlik sigortası gibi maliyetler de işletmenin masrafları arasındadır. Bunlara ek olarak personelin yemek, ulaşım gibi diğer maliyetleri de olabilir. İşletmelerin çalıştırdıkları personelin masrafını eksiksiz ve doğru olarak hesaplayabilmesi çok önemlidir. İşletmenin verimliliği, kârlılığın devamı için üretime dair hesaplamalar yapılırken personel masrafı gibi bütün masrafların da göz önünde bulundurulması gereklidir. Bu içeriğimizde personel maliyetinin en önemli kalemlerinden biri olan SGK maliyetinin nasıl hesaplanacağına bakacağız.

Brüt maaş hesaplama

Personel maliyeti hesaplarının temel taşı, brüt maaştır. Pek çok hesaplama, brüt maaş üzerinden yapılır. Peki brüt maaş nasıl hesaplanır? Brüt maaş hesaplamak için öncelikle net maaşı bilmeliyiz. Brüt maaş; net maaş, SGK primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisinin toplanmasıyla bulunur. Brüt maaş = Net maaş + Gelir vergisi + Damga Vergisi + (SGK işçi primi + İşsizlik primi)

SGK ve işsizlik primi hesaplama

SGK ve işsizlik primleri için uygulanan oranlar aşağıdaki gibidir. Bu oranlar yine aşağıda belirttiğim taban ve tavan tutarları arasına uygulanır. Örneğin, tavan rakamı olan 26.831,40 TL geçilse de SGK primleri 26.831,40 TL üzerinden hesaplanır. Taban tutar olan 3.577,50 TL, brüt asgari maaş tutarıdır.

Primlerİşveren Payı (%)İşçi Payı (%)Toplam (%)
SGK Primi20,51434,5
İşsizlik Primi213
Toplam22,51537,5

SGK taban ve tavan tutarlarına tekrar bakacak olursak:

SGK Taban ve TavanAylık(TL)
Taban (Ocak 2021- Aralık 2021)3.577,50 TL
Tavan (Ocak 2021- Aralık 2021)26.831,40 TL

SGK primi hesaplamak meşakkatli ve detaylı bir iştir. Zaman zaman yeni düzenlemeler ve 5510 sayılı kanun gibi yeni kanunlar ile bu hesaplama sürecinde değişiklikler olabiliyor, yeni primler eklenebiliyor ya da hali hazırda var olan primlerin oranları değişebiliyor. Bu gelişmelere dair bilgileri almak zahmetlidir zira mali müşavir ya da muhasebeci değilseniz terim dolu açıklama ve yenilikleri anlamak zor olabilir ve bu son derece normaldir. Buna ek olarak pek çok işletmenin birden fazla çalışanı vardır, bu çalışanların her biri de eğitim, yetenek durumları ile yaptıkları işe göre farklı miktarlarda maaş alır. Yani hemen her bir çalışan için farklı meblağlar üzerinden bu hesaplamaları yapmak gerekir. Bu hesaplamaları hızlı ve en doğru şekilde yapmak, değişikliklerden her zaman haberdar olmak adına pek çok şirket muhasebe ve ön muhasebe yazılımı alır. 300’ün üzerinde iş ortaklığı ile, 30 yıldır 105 bin müşteriye kurumsal süreçlerde destek veren yerli bir şirket olarak Mikro Yazılım, şirketinize muhasebe raporları hazırlamadan SGK maliyeti hesaplamaya pek çok alanda destek olacak yazılım ürünleri ile iş süreçlerinizi verimli bir hale getirmek için hizmet verir.

Mikro Yazılım çözümleriyle personel yönetimi
Büyümekte olan KOBİ’ler için özel geliştirilmiş olan Mikro Jump’ın İşletme Yönetimi Çözümleri paketindeki Personel Yönetimi modülüyle tüm personel yönetimi ihtiyaçlarınız karşılanır. Orta ve büyük ölçekli şirketler için geliştirilen, uçarak yükselmenizi sağlayan Mikro Fly ile SGK’ya bağlı tüm iş yerlerinizin personel yönetimini yapabilir, hem Mikro Fly hem Mikro Jump ile e-Bildirge’yi SGK sitemine doğrudan yollayabilirsiniz.