Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sigortalı çalışanlar ve onların çalıştığı işletmelerin yöneticileri için sunduğu dijital hizmetlerden biri de e-Bildirge sistemi. Bu yazıda, bürokratik süreci kısaltarak işlemleri pratik hale getiren SGK bildirge sistemini anlattık.

e-Bildirge nedir?

SGK e-Bildirge, sigortalı çalışanlar ile sigortalı işçi çalıştıran işverenlerin sorumluluklarını online olarak yerine getirmelerini sağlayan elektronik bir portaldır. SGK’nın sağladığı e-Bildirge şifresi ile giriş yapılabilen sistemden, sigorta prim belgeleri verilebilir, bildirimlere ilişkin tahakkuk bedelleri tercih edilen şekillerde ödenebilir. Güncel uygulama ile hem işçi hem de işverenler, daha önce sigorta müdürlüklerine giderek yaptıkları işlemlerin çoğunu e-Bildirge üzerinden kolayca yapabilir.

e-Bildirge kullanıcı bilgileri ve e-Bildirge şifresi nasıl alınır?

e-Bildirge kullanıcı kodu ile e-Bildirge şifresi, işverenlere ve onların yetkilendirdikleri kişilere kapalı zarf içerisinde elden teslim edilir. İşyeri tescili için müracaat edenlere ise, ister işverenin kendisi ister yetkilendirdiği kişi olsun e-Bildirge kullanıcı bilgileri ile şifresi e-Devlet üzerinden verilir. Sağlanan kimlik bilgileri ve şifre sgk.gov.tr adresinde bulunan e-Bildirge uygulamasının giriş sayfasında kullanılarak sisteme giriş yapılır. Sisteme girdikten sonra tescilli iş yerleri ile tanımlanmış e-Bildirge şifresi ekranda görülür.

e-Bildirge ile bilgilendirme zorunluluğu

Sigortalı işçi çalıştıran tüm özel ve resmi iş yerlerinin işverenlerine, bilgilerini 29.04.2005 itibarıyla e-Bildirge üzerinden gönderme mecburiyeti getirilmiştir. İşverenler sigortalı çalışan sayısı 3 kişinin altına düştüğünde dilerse e-Bildirge vermeye devam edebilir.

e-Bildirge nasıl kullanılır?

e-Bildirgeyi kullanmaya başlamak için, gerekli kullanıcı kodu ile şifreyi aldıktan sonra

 • e-SGK menüsünün altında bulunan e-Bildirge uygulamasını açıp giriş sayfasına erişin.
 • Çıkan ekrandaki “e-Bildirge Giriş” butonuna basın.
 • Açılan pencerede kullanıcı adı, sistem şifresi, iş yeri şifresi ve güvenlik anahtarı alanlarını doğru bilgilerle doldurun
 • “Giriş” butonuna basınca otomatik olarak “Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Giriş  Ana Menü” sayfasına geleceksiniz.

e-Bildirge ile yapılabilen işlemler

 • Aylık prim ödemeleri ile hizmet belgesi işlemleri
 • Sigortalı hesap fişleri işlemleri
 • Tekrar işe giriş bildirgesinin hazırlanması
 • “Borcu yoktur” belgesi oluşturma
 • Yeniden yapılandırma için yapılan hazırlık işlemleri
 • Borç görüntüleme ve ödeme işlemleri
 • TC kimlik numarası ile sigorta sorgulama

E-Devlet uyumlu dijital dönüşüm programları sunan E-Mikro programlarından işletmenize en uygun olanını seçin

İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.