Emek ve zaman harcadığımız ürünümüzün başkaları tarafından izinsiz kullanılmasını, satılmasını ve üretilmesini önlemek amacı ile elimizde bir belge bulunması tüm hakların size ait olduğunun iddia edilmesi açısından önemlidir. Markanızın tescil ettirmek veya geliştirdiğiniz ürünler ile alakalı patent almak teknoloji gelişmelerin ve dünyanın küreselleşme hızı içerisinde gerekli bir olgu haline gelir. Dünyadaki ve ülkemizdeki hızlı gelişmeler küçük, orta ve büyük ölçekli tüm işletmelerin marka tescili ve patent konusunda daha duyarlı ve dikkatli olmasını gerektirir. Başvurulara bakıldığında marka tescili konusunda 1990’lı yıllarda yılda 15.000 civarında iken 2011 yılında 100.000’i geçmesi şaşırtıcı değildir.

Patent nedir?

Buluş belgesi olarak da adlandırılan patent, tarım da dahil olmak üzere sanayideki tüm teknik problemin çözümü olarak da tanımlanır. Bulunan şeyin teknik sorunlara teknik çözümler, sanayi içerisinde uygulanabilir ve seri üretimi esas olması beklenir, önemli bir yaratıcılık etkinliği sonucunda herkesin bulabileceği kadar basitlikte de olması göz önünde bulundurulur. Bu buluşa başvuru süreci sonrasında devlet tarafından buluş belgesi yani patent verilir. Bu belge sayesinde belge sahibinin izni olmadan üretilmesi, kullanılması veya satılması bir süre engellenir. Aslında patent sayesinde buluş, buluşu yapan kişinin mülkiyeti haline gelir. Böylece buluşu yapan kişi buluşu sadece kendisi kullanılabilir, lisans ile beraber kullanılması için başkasına izin verebilir, buluşu izinsiz kullananlar için de yasal olarak süreç başlatabilir.

Faydalı model nedir?

Türkiye’de ve Dünyada yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşun, buluş sahibine 10 yıl gibi belli bir süre, bu buluşu üretme ve pazarlama hakkını tanıması anlamına gelir. Daha az maliyet ile yurt içerisinde geliştirmiş oldukları ürüne koruma elde etmesini sağlayan faydalı model, kimyasal maddeler ve yöntemler hariç olmak üzere patente konu olabilecek bütün ürünler için verilebilir.  Ancak unutulmamalıdır ki faydalı model sadece yeni ürünler için geçerlidir. Yeni ürünler için başvuru yapılması önemlidir. Eğer yeni ürün olmadığı üçüncü kişilerce ispat ve tespit edilen durumlarda mahkeme yolu ile belge iptal edilir.

Patent almak için ne yapabilirim?

Türk Patent Enstitüsü patent almak için yetkili tek kurumdur. Başvuruların elden teslim edilmesi posta yolu ile iletilmesi veya internet üzerinden başvurulması gerekir.

Başvuru ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz:

http://www.tpe.gov.tr


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.