GİB tarafından yetkilendirilerek firmanız adına elektronik kayıt oluşturabilen, sistemleri aracılığıyla e-fatura alıp gönderebilme imkanı sunan özel entegratörler kimlerdir? Özel entegratörlerin sorumluluk ve görevleri arasında neler bulunur?

 Özel entegratör nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenmiş koşulları karşılayarak kazandıkları yetki ile mükellef adına e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura, e-Bilet gibi elektronik kayıtları oluşturabilen aracı kurumlardır.

Özel entegratör nedir?

Bu özel firmalar, tüm bu hizmetleri geliştirdikleri uygulamalar aracılığıyla sunarlar. e-Devlet uygulamalarını kendi altyapıları üzerinden sağlama yetkisi olan özel entegratörler, bu yetkiyi alabilmek için GİB’in bazı testlerinden geçmeli, Bilgi Güvenliği, İş Sürekliliği, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi Sistemi gibi sertifikalara sahip olmalı, en az bir ITIL sertifikası sahibi personel çalıştırmalı ve TÜBİTAK BİLGEM Kamu Sertifikasyon Merkezi’nden mali mühür sertifikası imzalama süreçleriyle ilgili uyum değerlendirme raporu almalıdır.

GİB’in onayladığı tüm özel entegratörlerin listesine efatura resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz:

Özel entegratörler dışında, GİB’in elektronik kayıt oluşturmak için mükelleflere sunduğu iki seçenek daha vardır. Bunlardan biri entegrasyon, diğeri de GİB portalıdır. Entegrasyon seçeneğinde, mükellef bilgi işlem sistemi, sunucu yönetimi ve veri arşivleme maliyetlerini kendisi üstlenir, ayrıca mevzuat ve teknik rehberlerdeki güncelleme takibini ve bunların uygulamasını kendisi yapmak zorundadır. GİB’in portalının bir maliyeti bulunmaz ancak bu portal da kullanılabilecek fonksiyonlar açısından biraz sınırlıdır. Bu sebeplerle, mükellefler için özel entegratörlerle çalışmak daha avantajlıdır.

Özel entegratörler neler yapar?

Özel entegratörler mükellef adına;

 • Tüm kayıtlarını GİB’in belirleyip yayınladığı teknik rehberlere göre oluşturur, gönderir ve takip eder.
 • e-Fatura ile e-arşiv faturada elektronik kayıtları mükellefin mali mührüne gerek kalmadan kendi mali mührü veya yüksek hızda imzalama gücüne sahip HSM cihazlarıyla imzalar.
 • Sunduğu sistemin 7/24 erişilebilir ve çalışır durumda olmasını taahhüt eder.
 • Sunduğu web portalından kayıtlara ulaşılmasını sağlar.
 • Bilgi işlem sistemi, sunucu ve veritabanı maliyetlerini üstlenir.
 • Mevzuatta ve teknik rehberlerdeki güncellemeleri mükellef adına takip edip onu bilgilendirir yapar. Ayrıca bu güncellemeleri kendi sistemine de uygular.
 • Saklama hizmeti veriyorsa, elektronik kayıtları taahhüt ettiği süre boyunca saklar.
 • Felaket Kurtarma Merkezi varsa mükellefin verilerini yedekler. Bu sayede kriz ve felaket zamanında yaşanan veri kaybının önüne geçer.
 • Sunduğu sistemin ERP uygulamalarıyla otomatik veri alışverişi yapmasını sağlar.

Özel entegratörler neler yapamaz?

 • Mükelleflerin kayıtlarının detaylarını göremez. Verileriniz, sizin izniniz olmadan kimse tarafından görüntülemez.
 • Mükellef adına Gelir İdaresi Başkanlığı’na bir başvuruda bulunamaz.
 • GİB’in özel entegratöre verdiği yetkinin dışına çıkamaz.

Mikro Yazılım, özel entegratör firmalar arasında ilk üçte!

2013 yılında, GİB tarafından verilen e-fatura özel entegratörü unvanını alan Mikro Yazılım, şu anda sayısı 50’yi aşan özel entegratör firma arasında ilk 3’te yer alıyor. e-Dönüşüm pazarının en büyük hizmet sağlayıcılarından biri olan Mikro Yazılım, e-Dönüşüm hizmetlerinde pazarın yüzde 10’luk kısmının tercihi. Büyük ve orta ölçekli şirketlerle birlikte daha küçük ölçekli şirketler için de çözüm sunan Mikro Yazılım, geniş bayi ağını da kapsayan toplam 300’den fazla iş ortağına sahip.


Bu yazı da ilginizi çekebilir:

e-Fatura entegratörü seçerken dikkat etmeniz gereken 7 şey


İşletmeniz için en uygun Mikro yazılımını seçmek için tıklayın.