Karantina süresince evden çalışmanın faydalarını, zorluklarını ve daha pek çok şeyi detaylı olarak okuduk, inceledik, bize yararı dokunacak tavsiyeleri uyguladık. Şimdi sıra işe dönüşü planlama kısmına geldi. Bizce, işe dönmeye hazırlanırken önceliğimiz psikolojik sağlığımızı ve duygusal dengemizi korumak olmalı.

Karantinadan sonra: Bıraktığınız ofis ile bulacağınız ofisin farkları

Ofise dönüşle beraber, tıpkı evden çalışma sürecinde olduğu gibi yeni bir adaptasyon safhasına gireceğiz. Bu dönemi kolaylaştıracak temel şey, sağlıklı bir psikoloji olacaktır. Peki bunun için ne yapmalı? Bu yazıda ofise psikolojik olarak yeniden adapte olmakla ilgili önerilerimizi anlattık.

İş yerinizden net yönergeler talep edin

Müşteri ziyaretleri için hangi protokoller takip edilecek? Ofise bir misafir geldiğinde nasıl davranılacak? Yüz yüze olması gereken toplantılar nerede, nasıl gerçekleştirilecek? Her iş yerinde bu ve benzeri birçok sorunun tek ve net bir cevabı olmalı. Siz de daha güvenli bir iş yeri için işletmenizden size bu tip konularla ilgili net bir yönerge sunmasını talep etmelisiniz.

Covid-19 sonrası ofislerde toplantı ve etkinlikler nasıl olabilir?

Endişelerinizi paylaşın

Elbette İK departmanınızın tüm işletme için genel uyarı ve önerileri olacaktır ancak  işe geri dönüş kapsamındaki daha kişisel konularda herkese uyan bir çözüm bulup uygulamaya çalışmak zor olabilir. Sizin için neyin doğru olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Kişisel endişelerinizi, işinizi etkileyeceğini düşündüğünüz tüm unsurları İK ve yöneticileriniz ile paylaşmanızı, onlarla yapacağınız istişare sonucunda size uygun çözümler için harekete geçmenizi öneririz. İş yeriniz de siz ve diğer çalışanlarla yaptığı görüşmeler yoluyla veri toplayıp hem işletmenin önceliklerini hem de çalışanların motivasyonlarını dikkate alarak sağlık ve güvenlik alanında daha etkili plan ve protokol geliştirecektir.

Zihinsel sağlığınıza öncelik verin

Fiziksel sağlığınızla birlikte zihinsel sağlığınız da çok önemli. Kendinizi duygusal anlamda da güvende hissedebilmek için korku ve endişelerinizi dinleyen, sizi bu yeni dönemde her adımınızda destekleyen bir iş yeriniz olmalı. Potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir salgın sırasında rahatsız olduğunuz şeyleri, eğer varsa daha önce yaşadığınız fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarınızı, işe gidip gelme koşullarınızı ve çalışma hayatınızı etkileyecek daha birçok detayı iş yerinize paylaşın. 

Önlemlerin alındığından emin olun

İş yerine adaptasyonunuz, ofisinizin aldığı önlemleri gördükçe artacaktır. Örneğin ofisinizin her gün temizlendiğini görmek, çalışma arkadaşlarınızın kişisel hijyenleri için gösterdiği çaba, ofisteki ortak alanların daha dikkatli kullanımı vb. durumlar, daha rahat ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Covid-19 sonrası ofiste ortak alanların kullanımı için öneriler

İyi çalışmalar!


İşletmeniz için en uygun Mikro Yazılım programını seçmek için tıklayın.

Şimdi Mikro Yazılım programlarını kiralama modeliyle de kullanabilirsiniz.