Bu eğitimde; ERP sistem yönetimi kapsamında tablo güncellemelerinin, sürüm ve yükseltme işlemlerinin, kayıt listelerine erişebilmenin nasıl yapılacağının yanı sıra fonksiyon ve prosedür güncelleme işlemleri anlatılmaktadır.Eğitimi tamamladığınızda; tablo, fonksiyon ve prosedür güncelleme-düzenleme işlemlerinin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Bu program ile dilediğiniz tüm Mikro programlarının bilgi dosyasına erişebilmeniz, eriştiğiniz dosyaların genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmanız, güncelleme ve tablo bakım onarım işlemlerini yapmanız mümkündür.

Ekranın sol tarafında, “Tablo Adı” bölümünde tüm Mikro Ürün Grubuna ait bütün kart ve hareket dosyalarının isimleri alfabetik sıraya göre listelenecektir.

Ekranın sağ bölümünde seçili olan kart ve hareket dosyalarına ait genel veriler yer alacaktır.  Burada ilgili butonlara tıklayarak işlemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstenen kayıtlara çabuk ulaşmak ve belli bir sıra dahilinde çağrılmasını sağlamak amacı ile oluşturulan dosyalara sürüm yükseltme işlemi yaptırabiliriz. Bu dosyaların herhangi bir nedenle bozulması sonucu bazı kayıtlar görülemez veya yanlış bir sıra dahilinde görülürler. Bu buton tıklandığında karşınıza “Sürümü yükselen tüm tabloların belirlenmesini ister misiniz ?” şeklinde bir onay ekranı gelecektir. “Evet” dediğiniz taktirde seçtiğiniz tüm tablolar için ilgili sürüm yükseltme işlemleri yapılacaktır. Eğer sürümü yükselmemiş tablo yok ise uyarı ekranı çıkacaktır. Sürümü yükselen tablo var ise zaten kırmızı renkte ekranın sol tarafında belirecektir. Sonrasında otomatik olarak karşınıza “Seçili tüm tabloların sürümü yükseltilecek. Onaylıyor musunuz ?” şeklinde bir onay ekranı gelecektir. Buradan evet seçeneğini işaretleyerek sürüm yükseltme işlemi yapılacaktır.

Herhangi bir nedenden dolayı bilgi dosyaları arasında uyumsuzluk ortaya çıktığında (cari hareket föyündeki bakiye ile ekstredeki bilginin uyuşmaması gibi), güncelleme işlemi ile bu uyumsuzluk ortadan kaldırılabilir. Bu buton tıklandığında seçtiğiniz bilgi dosyası yeniden güncellenecektir.

Herhangi bir nedenden dolayı bilgi dosyaları kayıtlarını silmek veya tabloyu yeniden oluşturmak istediğinizde, yapılan yeniden oluşturma işlemi ile kayıtlarınız sıfırlanacaktır. ! Bu işlemi yapmadan önce kontrollerinizi dikkatli bir şekilde yapmanızı öneriyoruz.

İlgili tablodaki kayıtları, bunlara ait alan açıklamasındaki kolonlarla beraber görüntülemek istediğinizde bu seçeneği çalıştırabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz tabloya ait vereceğiniz tarih aralığında silinen kayıtları görüntülemek istediğinizde bu seçeneği çalıştırabilirsiniz.

Seçmiş olduğunuz tabloya ait vereceğiniz tarih aralığında değişen kayıtları görüntülemek istediğinizde bu seçeneği çalıştırabilirsiniz.

Her program güncellemesi sonrasında, öncelikle Tablolar sürüm yükseltme ve bakım (504000) programını çalıştırılmalı daha sonra da fonksiyon, görünüm ve kayıtlı prosedürler için güncelleme (504001) programını çalıştırılarak işlemler tamamlanmalıdır. Bu sayede, programa revize edilip bakıma ihtiyacı olan tablolar kontrol edilecek, hangilerinde bakım işleminin uygulanması gerektiği tespit edilip bakım yapılacak, sonrasında da bu program çalıştırılarak firmaların SQL görüntü ve fonksiyonlarının güncellenmesi yapılacaktır.

Bu işlemde amaç yeni eklenen tablolara ait fonksiyon-görünüm-işlev veya yönetim ekranlarının aktif hale gelmesini, ya da mevcut fonksiyon-görünüm-işlev veya yönetim ekranları üzerinde yapılan revizelerin aktif hale gelmesini sağlamaktır. F10 ekranlarına, yönetim ekranlarına, analiz ekranlarına, föy ekranlarına ait başlıkları buna örnek gösterebiliriz. Program çalıştırıldıktan sonra “işlem başarıyla tamamlandı” mesajının alınmış olması gerekmektedir.

Fonksiyon, görünüm ve kayıtlı prosedür güncelleme (504001) programı her çalıştırıldığında, kullanıcılarımızın kendilerinin geliştirdikleri, fonksiyon, kayıtlı prosedür ve görünümlerdeki değişikliklerde orijinal hallerine geri dönmekteydi. V15 serisi ile birlikte bu işleyişi ortadan kaldırmak amacıyla, kullanıcılarımızın kendilerine özel olarak geliştirdikleri fonksiyon, kayıtlı prosedür  ve görünümlerin saklanabileceği özel iki dosya belirlenmiştir.

GLBUSER.SQL: Ortak veri tabanı için tasarlanan yada değiştirilen fonksiyon, kayıtlı prosedür veya görünümlerin saklanacağı dosya. FIRMUSER.SQL: Firma veri tabanı için tasarlanan yada değiştirilen fonksiyon, kayıtlı prosedür veya görünümlerin saklanacağı dosya.

GLBUSER.SQL, FIRMUSER.SQL dosyaları sayesinde kullanıcılarımız değiştirdikleri ya da geliştirdikleri fonksiyon, kayıtlı prosedür ve görünümleri herhangi bir işlem yapmadan bu dosyalara saklayarak koruma altına alacaklardır. Güncelleme programı çalıştırıldığında da, bu dosyalar yardımıyla ilgili fonksiyon, kayıtlı prosedür ve görünümler tekrar yaratılacak, dolayısıyla güncelleme sonrası değişimden etkilenmeleri söz konusu olmayacaktır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1