Bu eğitimde; stoğa üretilecek ürünler ile ilgili izleme ve iş emri oluşturma konusu ile ilgili temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; stoğa üretilecek ürünlerle ilgili izleme ve iş emri oluşturma raporunun kullanımını öğreneceksiniz.

Bazı işletmeler; üretim akışlarını (iş emri kartlarını, planlama fişlerini ve üretime sevk fişlerini) üretecekleri ürünlere ilişkin siparişleri aldıktan sonra oluşturuyorken, bazı firmalar daha önceki tecrübelerinden yararlanarak ve optimal kapasite kullanımlarını da dikkate alarak yarı mamul ve mamulleri önceden üretip, depolarında bekletmeyi düşünebilirler. Böylece sonradan alacakları ürün siparişlerinin mamul ve yarı mamullerini depolarında hazır olarak bekletebilirler. İşte bu tür üretimler programlarımızda stoğa üretim olarak adlandırılmıştır.

Stoğa üretilecek ürünlerle ilgili izleme ve iş emri oluşturmadan önce ilgili ürünlerin tanıtım kartlarından üretim şekli parametresi “Stoğa üretim” olarak seçilerek kayıt edilmelidir. Ve ilgili ürün için ürün reçetesinin (sarfiyat kartının) tanımlanmış olması gerekmektedir.

Stok ilk kod, Stok son kod, Stok kod yapısı: Bu alanlarda sizden istenen, stoka üretilecek ürünlerle ilgili iş emri fişi oluşturulacak ürünlerin kod aralığı ya da kod yapısını girmenizdir. Yani hangi ürünler için iş emri fişi oluşturacağınızı belirtmenizdir.

İzlenecek miktar: Bu alanda istenen, seçilen ürünlerin hangi birimler baz alınarak listeleneceğinin belirlenmesidir. Programımız varsayılan olarak ürünleri 1. birimlerine göre listelemektedir.

Üretim ihtiyacı olmayan ürünlerde izlensin mi?: Ürünlerinize ilişkin almış olduğunuz siparişler, verilen siparişler, depolarınızdaki mevcut olan miktarlar ve her ürün için stok tanıtım kartından girilen hedef seviye miktarları göz önünde bulundurularak üretilmesine gerek duyulan ürünler için asgari üretim miktarı kullanıcıya sunulmaktadır. Eğer ekranınıza üretim önerisi bulunan ürünlerle birlikte üretim önerisi (0) olarak belirlenen (yani şu an için üretilmesine gerek duyulmayan) ürünlerinde yansımasını istiyor iseniz bu parametreyi işaretlemelisiniz.

Kalan miktarı planlanacak miktara ata: Bu parametre ile amacımız; stoğa üretilecek ürünlere ilişkin tüm detayların izlendiği bu ekranda, programın ürünler için önerdiği kalan miktarın otomatik olarak planlanacak miktar kolonuna atanmasını sağlamak ve iş emri kartlarının belirtilen miktarlar doğrultusunda oluşturmaktır. Dolayısıyla kullanıcı girişlerini kolaylaştırmaktır.

“Sipariş tarihi filtrelensin” ve “Teslim tarihi filtrelensin” seçimleri ile  sipariş evraklarını  tarihi bazında  filtreleyebilirsiniz.

Depolar  ile ilgili seçimleri  yaparak eldeki miktar  hesaplaması ve üretim planlamasına etki edecek depoları seçebilirsiniz.

Parametre girişlerini açıklamalarınız doğrultusunda tamamladıktan sonra “Enter” tuşuna basın. Karşınıza bir ekran daha gelecek ve sizden üretimini yapacağınız ürünlere ilişkin miktar girişi yapmanızı isteyecektir.

Ekranın üst barında yer alan analiz menüsündeki “stok hareket föyü” ve “sipariş hareket föyü” butonlarını tıklayarak da, ekranınızda seçili olan stoklarınızın hareket detaylarını görebileceğiniz föy ekranlarına ulaşabilirsiniz.

Önerilen planlama: Bu kolona ilgili ürününüz için üretilmesi önerilen miktar otomatik olarak gelecektir. Burada dikkate alınması gereken en önemli nokta, ileride kalacak  stok miktarı kolonuna yansıyan (-miktarların) önerilen planlamaya pozitif olarak (+Miktar) yansıtılabilmesidir. Örnek: Eldeki stok miktarı: 10.000 Verilen sip.kalan miktar: 2.000 Alınan sip. Kalan miktar: 14.000 Serbest stokumuz yukarıda belirttiğimiz hesaplama doğrultusunda “-2000″ olarak ekranınızda görüntülenir.

Planlanacak miktar: Bu alanda da sizden istenen ilgili ürün için planlayacağınız üretim miktarını girmenizdir. Eğer parametre ekranında Önerilen planlama miktarını planlanacak miktara ata seçeneğini işaretlemiş iseniz programınız otomatik olarak önerilen plan alanındaki değeri bu alana taşıyacaktır.

Parametreler ile ilgili tanımlamalarınızı tamamladıktan sonra “iş emri oluştur” butonunu tıklamalısınız. Bu işlem sonrasında seçtiğiniz ürünlere ilişkin plan formu ekrana gelecektir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1