Bu eğitimde; sipariş bazında üretilecek ürünler ile ilgili izleme raporu ve iş emri oluşturma konusu ile ilgili temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; sipariş bazında üretilecek ürünlerle ilgili izleme ve iş emri oluşturma raporunun kullanımını öğreneceksiniz.

Sipariş bazında üretilecek ürünler ile ilgili izleme ve iş emri oluşturma raporu ile almış olduğunuz siparişlere yönelik yapacağınız üretimlerin miktarlarını belirleyebilecek ve bu miktarlar doğrultusunda iş emri malzeme planlama fişi ve bağlı olduğu iş emri kartlarını otomatik olarak oluşturabileceksiniz. Bunun için öncelikle, üretimi yapılacak ürünlerin tanıtım kartlarından üretim şekli parametresi “Sipariş Bazında üretim” olarak seçilerek kayıt edilmelidir.

Kullanıcılarımız, MIKKUR/Sistem/Stok ve Sipariş Parametreleri/İş Emri Kod Yapısı Tanımlama bölümünden sipariş bazında üretilecek ürünlere ve stoka üretilecek ürünlere ilişkin iş emri kod yapısını, kendi istekleri doğrultusunda tanımlayabilirler. Programlarımızda iş emri kod yapısı sipariş fişinin seri numarası, üretimi yapılacak ürün için tanıtım kartından girilen Safha ID’si ve parti numaralarının birleşmesi ile oluşur. Yani default olarak (NNNNNNIPPP) yapısını baz alır.
NNNNNN Sipariş fişleri seri numarası I Üretilecek ürünlerin tanıtım kartlarından girilen Safha ID’si PPP Üretilecek ürünlerin ürün tanıtım kartından girilen iş emri kartlarının sayısı

XYZ ürününden 50 adetlik bir sipariş aldığınızı düşünelim. Bu siparişin tümünü üretebileceğiniz gibi, öncelikle 30 adetini üretmek, geriye kalan 20 adetini daha sonra üretmek isteyebilirsiniz. Ya da 50 adet yerine 60 adet üretim yapmak da isteyebilirsiniz. İşte “sipariş bazında üretilecek ürünlerle ilgili izleme ve iş emri oluşturma raporu”; almış olduğunuz siparişlere karşılık, yapmak istediğiniz üretim miktarını belirlemenize, dolayısıyla iş emri malzeme planlama fişini, rota planlama fişini ve iş emri kartlarını bu belirlemeler ışığında oluşturmanıza imkân tanımaktadır. Yani, aldığınız siparişlerin üretimlerini birkaç aşamada yapabileceksiniz. ! Bu işlemin gerçekleşmesi için alınan sipariş evrakındaki ürünlerin “üretilecek” şeklinde tanımlanması gerekmektedir.

Stok ilk kod, Stok son kod, Stok kod yapısı: Bu alanlarda sizden istenen, stoka üretilecek ürünlerle ilgili iş emri fişi oluşturulacak ürünlerin kod aralığı ya da kod yapısını girmenizdir. Yani hangi ürünler için iş emri fişi oluşturacağınızı belirtmenizdir.

Cari ilk kod, cari son kod ve cari kod yapısı: Bu alanlarda yapmanız gereken hangi carilerden aldığınız siparişler doğrultusunda iş emri malzeme planlama fişi, iş emri kartı oluşturacağınızı belirlemenizdir. Yani hangi carilerden alınan stok siparişlerinin dikkate alınacağını belirtmenizdir.

İlk sipariş tarihi, son sipariş tarihi: Bu alanlarda, alınan siparişler doğrultusunda oluşturulacak iş emri fişlerinin hangi tarih aralığındaki siparişleri baz alacağını belirtmelisiniz.

İlk teslimat tarihi, son teslimat tarihi: Bu alanlarda sizden istenen, siparişler doğrultusunda oluşturacağınız iş emirlerinde, hangi tarih aralığında teslim edilecek siparişlerin baz alınacağını belirtmenizdir.

Planlanmış siparişler izlensin: Bu alanda sizden istenen; girdiğiniz kod aralığı ya da kod yapısına dahil olan ve üretim şekli sipariş bazında “üretim” olarak belirtilen ürünleriniz için önceden planlanmış olan siparişlerinde izlenip izlenmeyeceğini, yani iş emri oluşturma ekranınıza yansıyıp yansımayacağını belirtmenizdir.

Stoktan sevk edilecek siparişler izlensin: Bu alanda sizden istenen üretim şekli “stoğa üretim” olarak belirlenen stoklara ilişkin alınan siparişlerinde ekranınıza yansıyıp yansımayacağını belirtmenizdir.

Yarı mamullerin stok seviyesi değerlendirilsin ve değerlendirilecek depolar: Bu parametreler ile amacımız, kullanıcılarımızın sipariş bazında oluşturacakları ürünlerin oluşumunda yer alan yarı mamullerin seçtikleri depolarda bulunan miktarlarını değerlendirebilmelerine olanak sağlamaktır.

Yarı mamullerin verilen siparişleri veya planlanmış üretimleri değerlendirilsin: Bu parametre ile amacımız sipariş bazında oluşturulacak ürünlerin oluşmasında, yarı mamuller için verilen sipariş miktarlarının ve planlanmış üretim miktarlarının değerlendirilmesidir. Yani üretilecek ürünler için gerekli olan yarı mamullere ait verilmiş olan sipariş miktarları ya da üretimi planlanan miktarları üretimi karşılıyor ise yarı mamuller için iş emri kartının açılmasını engellemektir. Ya da belirli miktarını karşılayacak seviyede ise sadece gereken miktarı kadar iş emri kartlarının oluşturulmasını sağlamaktır.

Kalan miktarı planlanacak miktara aktar: Bu alanda sizden istenen; yaptığınız seçimler doğrultusunda ürünlerinizin kalan miktarının yani üretilmesi gerekli olan miktarlarının otomatik olarak planlanacak miktar alanına aktarılıp aktarılmayacağını belirtmenizdir.

Kalan miktar: Bu kolona üretimi yapılacak stoklarınız için, alınan sipariş miktarları ile planlanan miktarları arasında ki fark miktarı yansıyacaktır. Bir anlamda aldığınız siparişler karşılığında ne kadarlık üretim yapılması gerektiğini bu kolondan görebileceksiniz.

Sipariş miktarı: Üretimi yapılacak ürünlere ilişkin alınan sipariş miktarları bu kolonda yer alacaktır.

Planlanacak miktar: Bu alanda sizden istenen alınan sipariş miktarının ne kadarını üreteceğinizi belirtmenizdir. Örneğin; 300 adetlik bir sipariş aldınız fakat ilk aşamada bunun 200 adetini üreteceksiniz. Bu durumda bu alana 200 rakamını girmelisiniz. Eğer bir önceki alandaki kalan miktarların bu alana otomatik olarak gelmesini istiyor iseniz ekranınızın üst yarısında yer alan Kalan miktarı planlanacak miktara aktar seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Parametreler ile ilgili tanımlamalarınızı tamamladıktan sonra “iş emri oluştur” butonunu tıklamalısınız. Bu işlem sonrasında seçtiğiniz ürünlere ilişkin plan formu ekrana gelecektir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1