Bu eğitimde; satış yönetimi modülünde yer alan uygulamalar ve içeriği ile ilgili temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; satış yönetimi modülüne ilişkin farkındalık kazanacaksınız.

İşletmelerin satış faaliyetlerini planlama, yürütme ve takip etmek amacı ile yaptıkları işlemlere satış yönetimi denilmektedir. İşletmelerin müşterileri ile  yaptıkları fiyat anlaşmaları, sipariş, sevkiyat, fatura  evraklarının  işlenmesi ve sonuç olarak cari hesap  raporlarının alınmasına yönelik işlemler Mikro Satış Yönetimi  modülü kapsamında pratik ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Satış yönetimi modülü; çok çeşitli rapor, analiz ve dökümler sunmaktadır. Cari firmalara hareketler işlendikten sonra alacağınız bu dökümler, sizlere büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu dökümlerin alınmasında en çok kullanılan kriterse, cari kodu ve kod yapısıdır. Bu yüzden cari firmalar için oluşturacağınız kodlama sistemi oldukça kritiktir. Ve bu modülde çalışmaya başlamak için ilk olarak kartlar menüsünden çalıştığınız tüm cari firmaların adres ve yetkili bilgileri ile birlikte tanıtımının yapılacağı cari kartları girmelisiniz.

Cari kartları girildikten sonra, (eğer stok yönetiminden tanımlamadıysanız) firmanız bünyesinde alım-satımı yapılan stokların sisteme tanıtımları yapılmalıdır.

Satış yönetiminin ana menüsünde ikinci seçenek olan evraklar ile satış ile ilgili tüm evrakların girişlerini yapacaksınız. Bu bölümün en önemli programlarından biri satış şartıdır. Bu evrakla, belirli carilere (müşteri firmalara), belirli stoklar için ve belirli tarih aralığında satış şartları oluşturabileceksiniz. Örneğin; 01.06.2016-10.06.2016 tarihleri arasında X carisine Y stoku satıldığında, bu stokun birim fiyatı 10 TL olacak ve %5 iskonto uygulanacak gibi. Daha sonra o cari ile ilgili olarak sipariş fişi, irsaliye ve fatura girişleri yapılırken, satış şartı evrakından girmiş olduğunuz bilgiler geçerli olacaktır.

Satış şartları girildikten sonra, carilerinizden alınan siparişleri sipariş fişi ile programa girecek, siparişler sevk aşamasına geldiğinde irsaliyesini kesecek ve sipariş bedelini carinize fatura edeceksiniz.

Kartlar menüsünden cari ve stok kartlarını girip, evraklar menüsünden satış işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, ihtiyaçlarınız doğrultusunda raporlar, analizler, liste ve grafikleri inceleyebilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1