Bu eğitimde; alınan sipariş, satış irsaliye ve faturalaşma sürecine ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; sipariş, irsaliye ve fatura evraklarını satış yönetimi kapsamında ihtiyaç duyduğunuz zaman ve alanlarda nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Cari firmalardan gönderilen sipariş fişleri yani aldığınız stok siparişleri bu bölümden programa girilecektir. Eğer bu cari firma için satış şartı girilmişse, sipariş fişine birim fiyat, iskonto, ödeme planı gibi bilgiler otomatik olarak gelecektir.

Konsinye olarak alınan siparişlerinizi bu bölümden belgelendireceksiniz. Konsinye sipariş; gerektiğinde iade verebilmeniz şartı ile düzenlenen siparişlerinizdir. Giriş alanları itibari ile “Normal alınan sipariş fişi (31110)” ile aynı özellikleri içermektedir.

Satış faturası (061190) evrakı ile temel amacımız; farklı içeriklerde hazırlamak durumunda olduğunuz satış faturalarınızı tek bir ekrandan girebilmenizi sağlayarak her fatura türü için ayrı ayrı programları çalıştırma zorunluluğunuzu ortadan kaldırıp iş akışınıza serilik kazandırmaktır. Böylece demirbaş satış faturalarını, ihracat faturalarını, yurt içi ve yurtdışı satış faturalarını tek bir ekrandan düzenleyebilirsiniz.

Satış faturası evrakında düzenlenecek faturaların açık, kapalı, normal ve iade faturası olma özellikleri de ayırt edilebilmektedir. Örneğin; gün içinde sıklıkla Açık toptan satış faturası (061110) ve Açık ihracat faturası (061100) ile işlem yaptığınızı varsayalım. Her seferinde bu programları ayrı ayrı çalıştırmak yerine bu ekrandan istediğiniz türdeki faturayı düzenleyebileceksiniz.

Bu evrakın temel özelliklerinden biri yapacağınız seçimler doğrultusunda hem stok hem de hizmet kalemlerini tek bir evraktan girebilmenize olanak sağlamasıdır. Böylece aldığınız stoklara yönelik aldığınız hizmetleri de aynı ekrandan fatura edilebileceksiniz. Aynı şekilde stok alışı ile demirbaş alışlarını da aynı evraktan girebileceksiniz.

Satış faturası ekranında fatura tutarlarının ana ve alternatif döviz cinsine göre nasıl değer aldığını da izleyebileceklerdir. Çünkü bu evrakın alt bölümünde Ana ve Alternatifi başlıkları altında, fatura ara toplamının, ıskonto, KDV, masraf vb. tutarların aldığı değerler ayrı ayrı ekranda yazacaktır.

Yeni tip faturalarımız yapıları gereği kategori kullanımını mümkün kılmamaktadır. Çünkü bu fatura ekranlarımızda farklı içeriklerde, toptan, perakende, yurtiçi, yurtdışı, demirbaş vb. birçok fatura girişi yapılabilmekte böyle bir yapıda kategori tanımına uygunluk göstermemektedir. Bu evrakların programlarımızda yer almasının temel amacı, kullanıcılarımızın aynı ekran üzerinde istedikleri türdeki alış veya satış faturalarını düzenleyebilmeleridir. Yani evrak giriş çıkışını aza indirebilmektir. Bundan dolayı firmalarında, fatura evrakları için kategori tanımı yapmış kullanıcılarımızın yeni tip faturalarla işlem yapmamalarını, herhangi bir hataya sebebiyet vermemek için faturanın cinsine ve türüne uygun olan evraklar ile işlemlerini gerçekleştirmelerini önemle belirtiriz.

Cari firmalarınıza toptan olarak stok sevkiyatı yaparken bu irsaliyeyi düzenleyeceksiniz.

Eğitim boyunca gördüğünüz konular kapsamında, Mikro Yazılım Uzmanının anlatımı ile hazırlanan videoyu izleyerek, daha detaylı bilgiler öğrenebilir ve öğrendiklerinizi pekiştirebilirsiniz.

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1