Bu eğitimde; satış şartı, verilen teklifler fişi, fiyat değişikliği fişleri ve kampanya satış fiyat listelerinin hangi amaçlar için ve nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır. Ayrıca bu fiş ve listelerin kullanımına ilişkin pratik bilgiler de eğitim içerisinde yer almaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; satış şartı, verilen teklifler ile fiyat değişikliği fişlerinin yanı sıra kampanya satış fiyat listelerinin kullanım alanlarını öğreneceksiniz.

Bu program ile amacımız; kullanıcılarımızın belirli bir cariye, belirli zaman dilimlerinde yapacakları satışlar için satış şartı düzenleyebilmelerine yardımcı olmaktır. Örneğin; X carisine 01.10.2016-31.10.2016 tarihleri arasında A, B, C stokları satıldığında, bu stoklar için sırasıyla 10, 15 ve 20 TL talep edilecektir. ! Fişte yer alan önemli parametreler ve butonların açıklamalarını görmek için sonraki ekranları inceleyin.

Programın en önemli özelliği kullanıcılarımızın hareket satırlarından satış şartı düzenleyecekleri stoklar için istedikleri depoyu, ödeme planını ve döviz cinsini seçebilmelerine imkan tanımasıdır. Yalnız Depo ve ödeme planı başlıklarının evrakta yer alması için fiş ekranlarının üst bölümünde yer alan “Ekran dizaynı” butonunun çalıştırılıp ilgili başlıkların görülebilir, kullanılabilir olarak işaretlemesi ve kolon genişliğinin ne kadar olacağının belirlenmesi gerekmektedir.

Başlangıç ve bitiş tarihleri, o satış şartının geçerli olacağı zaman dilimlerini ifade eder. Bitiş tarihinden sonra yapılan stok satışlarında bu satış şartı geçerli olmaz. Bir satış şartı hazırlandıktan sonra, dilerseniz araya başka bir satış şartı da girebilirsiniz.

01.08.2016 – 10.08.2016 zaman dilimlerinde MUS001 carisine yapılan Y stoku satışı için birim fiyat 10 TL olacaktır. (I. Satış şartı). 06.08.2016-08.08.2016 zaman dilimlerinde, MUS001 carisine yapılan Y stoku satışı için birim fiyat 90 TL olacaktır (II. Satış şartı). 05.08.2016 tarihine kadar MUS001 carisine yapılan Y stoku satışı İçin 10 TL fiyat geçerli olacaktır. Bundan sonra araya başka bir satış şartı girmiş ve 06.08.2016 ile 08.08.2016 tarihleri arasında satışı yapılan Y stokunun fiyatı 90 TL’ ye inmiştir. İkinci satış şartının süresi bittiğinde, yani 09.08.2016 tarihinden itibaren, tekrar birinci satış şartındaki 10 TL fiyat geçerli olacaktır.

Ödeme planı: Satış şartının ödeme planını bu alana giriniz. Başka bir ifade ile girdiğiniz tarihler arasında yapılan satışlar 10 gün vadeli olacak ise, bu alana da ilgili (G10 şeklinde) değeri girmelisiniz.

Döviz cinsi: Bu satış şartı ile satış yapıldığında döviz cinsinin ne olacağını bu alana girmelisiniz. Örneğin bu satış şartı ile satış yapıldığında döviz cinsi USD (Amerikan Doları) olacak ise, bu alana da USD girmeli ve biraz sonra açıklayacağımız brüt fiyat alanına stokunuzun USD bazında satış fiyatını girmelisiniz. Bu stoktan bir satış yapıldığında, stokunuzun birim fiyatı günlük USD kuru ile çarpılarak fatura üzerine TL olarak yansıtılacaktır.

Depo: Bu alanda sizden istenen düzenlemekte olduğunuz satış şartı evrakının hangi depodaki stoklar için geçerli olacağını belirtmenizdir. Bunun için bu alanda satır sonu butonunu tıklayıp açılacak pencereden depo seçimi yapmalısınız. Bu alana herhangi bir giriş yapılmaması durumunda “genel depo” baz alınacaktır.

Brüt satış fiyatını girdikten sonra, ilgili stokunuz için -varsa- iskonto veya masraf girişlerini yapmanız gerekir. Bunu stok brüt fiyatından sonraki  alanlara (isk1-2-3) yapabilirsiniz. Ancak bu stok için 3’den fazla iskonto varsa, ya da masraf da hesaplanacaksa, iskonto/masrafını gireceğiniz stok satırında iken ALT+T tuşlarına basmalı ya da İskonto ve masraflar butonunu tıklamalısınız. Karşınıza İskonto/masraf kartı ekranı gelecektir. Şimdi ilgili stokunuza uygulanacak diğer iskontoları (ısk.4-5-6) ve masrafları girebilirsiniz. Evet, stokunuzun iskonto ve masrafını girdikten sonra, net satış fiyatı hesaplanarak ilgili alana atanacaktır.

Stokunuza ilişkin satış detay bilgilerini girmek ve programınız tarafından hesaplanan bilgileri incelemek için, ilgili stok satırında iken ALT+D tuşlarına basınız. Karşınıza bir pencere gelecektir. Bu pencerede ihtiyaçlarınız doğrultusunda bilgi girişi yapabilirsiniz.

Toplu stok seçim butonunu tıkladığınızda, karşınıza stok kodu sınırlamasını yapacağınız ekran gelecektir. Bu ekrandan gireceğiniz ilk kod-son kod veya kod yapısı dahilindeki stoklarınız toplu stok seçimi kapsamına alınacaktır (bu alanı ENTER tuşu ile geçmeniz durumunda tüm stoklarınız toplu stok seçimine dahil olacaktır).

Bu butonu kullanmanız halinde, satış şartları girilmekte olan stokların hepsine aynı oranda iskonto ve/veya masraf uygulanacaksa, her bir stok satırı için tek tek iskonto ve/veya masraf girmenize gerek kalmayacaktır. 

Bu program ile kullanıcılarımız; stok, hizmet, masraf ve demirbaş satışlarına yönelik cari firmalara verilecek teklifleri tek bir evrak içinde düzenleyip sunacaklardır. Daha sonrasında kabul edilen teklif evrakları için sipariş düzenleyecekler hatta siparişe dönüşen tekliflerin hangileri olduğunun raporunu alacaklardır.

Teklif fişinizde  Alt+D tuşlarına basarak ulaşacağınız ekrandan; teklifin carinizin sisteminizde kayıtlı olan hangi adres bilgisine ve hangi yetkilisine yönelik düzenlediğinizin ayrıntısını girebilirsiniz. Yani teklifin kim adına ve hangi adrese gönderileceği evrak içinden girilebilecektir.

Bu program ile tüm stoklarınızın fiyatlarını (stok tanıtım kartından girilen satış fiyatlarını) kar oranlarını, iskonto kodlarını ve döviz cinslerini tek bir kalemde değiştirebilirsiniz. Fiyat değişikliğini ister belirli bir yüzde kadar, isterseniz belirli bir tutar kadar yapabilirsiniz.

Fiyat değişikliği fişi (031200) evrakında seçilen stokların takip edildikleri döviz cinsi ile iskonto kodlarını değiştirebilmeleri mümkündür. Bunun için yan ekranda görüldüğü şekilde ;ekranın üst bölümünde yer alan ekran dizaynı butonu çalıştırılmalı, açılan ekranın TabelPanel1 bölümüne ulaşıp Table1 başlıklı alanında konumlanmalı ve daha sonra ekranın alt bölümündeki Kolonlar alanında satır sonu butonu tıklanıp bu bölümde yer alan “eski döviz cinsi, yeni döviz cinsi, eski iskonto kodu, yeni iskonto kodu” alanları için görülebilir ve kullanılabilir seçenekleri evet olarak seçilmeli ve uygun kolon genişliği verilip evraka aktarılmalıdır. Bu işlem tamamlandıktan sonra fiyat değişikliği evrakından seçilen stokların tanıtım kartlarından tanımlanan döviz cinsi ve iskonto kodları da görüntülenecektir. Bu aşamada kullanıcılarımız seçtikleri stokların fiyatlarını değiştirmenin dışında döviz cinslerini ve iskonto kodlarını da yeni başlıklarından değiştirebileceklerdir.

Fiyat değişiklik evrakına aktarmış olduğunuz stokların fiyatlarını, her bir deponuz için değiştirebilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken, depolardan fiyatı değişecek stokun bulunduğu satıra gelip, Ctrl+F tuşlarına basmanızdır. Bu işlem sonrasında ekranınızın üzerine depo fiyatı belirleme başlığı altında bir başka ekran gelecektir. Bu ekranda seçtiğiniz stokun depolarınızdaki eski fiyatlarının yer aldığını göreceksiniz. Bu aşamada yapmanız gereken stokunuzun depolarınızdaki yeni fiyatlarını girip F2 tuşuna basmanızdır.

Fiyat değişikliği programından stoklarınızın kar oranını da toplu olarak değiştirebilirsiniz. Bunun için ALT+M tuşlarına basmanız gerekir. Karşınıza gelecek pencerede ihtiyaçlarınıza göre girişlerinizi yapabilirsiniz.

Bu yönetim ekranı ile stok tanıtım kartındaki “Satış fiyatları” bölümünden tanımlanan ilgili stoklara ait satış fiyatlarını inceleme imkânı bulabileceksiniz. Bunun yanı sıra “Operasyonlar” menüsünden seçili kayıt baz alınarak yeni fiyat listesi tanımlayabilir, seçili liste ve depoya ait fiyat kartı olmayan stoklar için sıfır fiyatlı kartlar oluşturabilirsiniz.

“Seçili kayıt baz alınarak yeni fiyat listesi tanımla” seçeneğini çalıştırınca karşınıza yeni oluşturulacak fiyat listesi parametreleri başlığında bir ekran gelecektir. Bu ekranda yeni fiyat listesi tanımlaması yapabilirsiniz.

Stok satış fiyatları yönetimi ekranında girmiş olduğunuz depoya ait fiyat kartı olmayan stoklar için sıfır fiyatlı kartlar oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken “Operasyonlar” menüsünden “seçili liste ve depoya ait fiyat kartı olmayan stoklar için sıfır fiyatlı kart oluştur” seçeneğini çalıştırmaktır. Bu durumda karşınıza tanımlı olan diğer stoklar gelecektir ve işlemi yapmak istediğiniz stokları seçerek “Evet onaylıyorum” seçeneğini işaretleyeceğiniz onay ekranından sonra ilgili sıfır fiyatlı kartlar oluşturulacaktır.

Fiyat parametreleri ekranındaki ilk tanım olan satış fiyatı programınız sisteminize yüklenirken otomatik olarak yüklenmiştir. Bu ekranda stoklarınız için kullanılan diğer fiyat çeşitlerini girebilirsiniz.

Stoklara kampanya tanımlamak için bu menüyü kullanabilirsiniz. Ayrıca iskonto no alanında daha önce belirlediğiniz iskonto kodunu seçebilir ve hem kullanım hem de raporlama kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1