Bu eğitimde; satın alma yönetimi modülü ile ilgili olarak temel düzeyde bilgiler anlatılmaktadır.Bu eğitimi tamamladığınızda; satın alma modülünün işlevlerini ve önemini öğreneceksiniz.

Satın alma; şirket, kişi ya da kurum tarafından herhangi bir mal veya hizmetin tedarik edilmesidir. Satın alma sürecinin etkin bir şekilde yönetimi rekabetçi ortamda birçok firmaya avantaj sağlamaktadır. Satın alma yönetimi modülü bir firmanın satın alma ile ilgili olarak ihtiyaç duyabileceği tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir.

Satın alma yönetimi süreci için ilk girilecek kart, çalıştığınız tüm cari firmaların adres ve yetkili bilgileri ile birlikte tanıtılacağı cari kartıdır. Cari kartlarını girerken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır; cari kodlarının girişi. Çünkü satın alma yönetiminiz size çok çeşitli rapor, analiz ve dökümler sunmaktadır. Cari firmalara hareketler işlendikten sonra alacağınız bu dökümler, büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Bu dökümlerin alınmasında en çok kullanılan kriterse, cari kodu ve kod yapısıdır. Cari firmalarınız için öyle bir kodlama sistemi oluşturmalısınız ki, dökümlerinizde istediğiniz firmaları listeleme imkânı bulabilesiniz.

Satın alma yönetiminin altında yer alan evraklar menüsü ile tüm evrakların girişlerini yapacaksınız. Bu bölümün en önemli adımı satın alma şartlarıdır. Bu evrakla, belirli carilerden (cari firmalardan), belirli stoklar için ve belirli tarih aralığında satın alma şartları oluşturacaksınız.

Cari ile ilgili olarak sipariş fişi, irsaliye ve fatura girişleri yapılırken, satın alma şartı evrakından girmiş olduğunuz bilgiler geçerli olacaktır. Satın alma şartları girildikten sonra sipariş fişi ile carilerinize sipariş verecek, siparişleriniz eline ulaştığında mal kabul işlemlerini yapacak ve cari firmalarınızdan gönderilen faturaların girişlerini gerçekleştireceksiniz.

Kartlar menüsünden cari ve stok kartlarını girip, evraklar menüsünden satın alma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, artık programınızın sizin için hazırladığı raporlar, analizler ve dökümleri inceleyebilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1