Bu eğitimde; satın alma yönetimi kapsamında verilen sipariş hareketleri ve evrakları yönetiminin yanı sıra satın alma talep evrak ve hareketleri yönetimine ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; verilen sipariş evrakları yönetimi, verilen sipariş hareketleri yönetimi, satın alma talep evrakları yönetimi ve satın alma hareketleri yönetimi menülerinin kullanımına ilişkin bilgi sahibi olacaksınız.

Verilen sipariş evrakları yönetimi, istediğiniz tarih aralığında cari firmalara düzenlemiş olduğunuz tüm sipariş (normal, konsinye, dış ticaret vb.) fişlerini detayları ile birlikte aynı ekran üzerinden inceleyebilmenize hatta bu evraklara ulaşıp üzerinde değişiklik yapabilmenize olanak tanıyan çok amaçlı bir menüdür.

Bu ekrandan listelemek istediğiniz sipariş fişlerini durumlarına göre de ayırabileceksiniz. Hepsi: Tüm sipariş hareketlerinizi açık ya da kapalı olma durumlarını dikkate almadan aynı anda listeler. Açık siparişler: Sadece açık durumda olan siparişlerinizi yani sipariş fişi karşılığında irsaliye ya da fatura girişi yapılmamış olan sipariş hareketlerini listeler. Kapalı siparişler: Sadece kapalı durumda olan siparişlerinizi yani siparişler karşılığında faturası ya da irsaliyesi girilip kapatılmış olan siparişleri listeler.

Verilen sipariş evrakları yönetimi menüsünü, verilen sipariş fişlerine ilişkin detayların başlıklar halinde listelendiği bir tablo olarak da düşünebilirsiniz. Çünkü programı çalıştırdığınızda ekrana gelecek olan tüm bilgiler sipariş fişinden girilen detayları baz almaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcılarımız isterlerse, aynı tablo üzerinden tek bir tuşla sipariş evrakları için, irsaliye ya da fatura da düzenleyebileceklerdir. Bu tabloya verilen konsinye, normal, dış ticaret ve fason sipariş fişlerine ilişkin tüm bilgiler yansıyacaktır. Listelenen bu sipariş evraklarını kullanıcılarımızın istekleri doğrultusunda sınırlamalar getirebilmeleri mümkündür.

Verilen sipariş evrakları yönetimi menüsünü ile sadece konsinye sipariş fişlerini sadece normal sipariş fişlerini, sadece fason sipariş fişlerinin listelenmesini sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sipariş fişleri, siparişlerin teslim tarihi ve cari bazlı olarak da sınırlayabilirsiniz. Ayrıca bu ekrandan birden fazla sipariş evrakı seçerek bu evrakların yazdırılmasını, silinmesini, irsaliye ya da fatura evraklarına aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Programınızın sağladığı en büyük kolaylıklardan biri de ekrandan çıkmadan siparişlerinizin bağlantılı olduğu diğer evraklara yani satın alma talep evrakı gibi evraklara anında geçiş yapılabilmesidir. Ayrıca kullanıcılarımız hareketlere ilişkin tarih aralığını değiştirmek isterlerse ALT+C tuşlarına basıp imleçlerini ekranın üst bölümündeki tarih girişlerinin yapılacağı alanda konumlandırabilir ve istedikleri tarih aralığını yeniden belirleyebilirler.

Bu program çok amaçlı kullanım özelliğinden dolayı, sipariş evraklarını detaylı olarak inceleyebilmeniz dışında, bu ekrandan çıkmadan istediğiniz sipariş fişi için irsaliye ve fatura düzenleyebilmenizi de mümkün kılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken, ilgili sipariş satırı ya da satırlarını seçip ekranınızın üst bölümünde yer alan “operasyonlar” menüsünden sipariş fişini aktaracağınız evrakı (irsaliye ve fatura) seçmenizdir.

Verilen sipariş hareketleri yönetimi ile istediğiniz tarihler arasında ve istediğiniz depolar için cari firmalarınıza vermiş olduğunuz stok siparişlerini evrak detayları ile birlikte tek bir ekrandan inceleyebilecek hatta bu evraklara ulaşıp üzerinde değişiklik yapabileceksiniz. Ekranınızın en önemli özelliklerinden biri verdiğiniz siparişleri teslim tarihlerine ya da sipariş evraklarının düzenlendiği tarihe göre sınırlayabilmenize olanak tanımasıdır. Bunun için de “hangi tarih” alanından seçim yapmanız beklenecektir.

Verilen sipariş hareketleri yönetimi ile tıpkı diğer sipariş yönetimlerimizde olduğu gibi, verdiğiniz siparişlerin durumlarına göre listeleyebilirsiniz. Ekranınızın üst bölümünde yer alan “durumu” parametresi bu seçimlerin yapılabilmesine imkân tanımaktadır. Dolayısıyla tercihler doğrultusunda sadece açık durumda olan siparişler, sadece kapalı durumda olan siparişler ya da tüm siparişler listelenebilecektir.

Programınız “stok eldeki miktarı için bakılacak depo” alanında da sizden,  siparişini aldığınız stokların hangi depodaki durumlarını yani miktarlarını görmek istediğinizi seçmenizi bekleyecektir. Varsayılan olarak “Tüm depolar” seçeneği işaretlenmiştir. Yaptığınız tercihe göre, stoklarınızın belirlediğiniz depodaki miktarları “stok eldeki miktarı” kolonuna yansıyacaktır. Bu kolonun ekrandan izlenebilmesi için yapılacak tek işlem, kolon başlıklarının sıralandığı bölümün başında yer alan “Görünen kolonları seçmek için burayı tıklayın” bölümüne basmanız ve açılacak ekrandan Stok eldeki miktarı başlığını aktif duruma getirmenizdir.

Bu ekranda kullanıcılarımızın listelemiş oldukları verilen sipariş satırlarından istediklerini alınan sipariş evrakına çevirebilmeleri mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek işlem ekranın üst bölümündeki Operasyon başlıklı menüde yer alan Seçili satırları normal alınan siparişe çevir (Ctrl+C) veya Seçili satırları ihracat alınan siparişe çevir (Ctrl+D)  seçeneklerinin çalıştırması ve açılacak ekranda, oluşturulacak alınan sipariş evrakı için evrak seri ve sıra numarasının, evrak ve belge tarihinin, cari kodunun ve “fiyat aynen aktarılsın” parametresinin girilmesidir. Bu detaylar sonrasında program otomatik olarak alınan sipariş evrakını oluşturacaktır.

Programınızın bu bölümünden firma içinde ilgili departmanlardan talep edilmiş ve işlenmiş satın alma taleplerine ilişkin evraklar detaylı olarak izlenecektir. Menünün çalışma mantığı “verilen sipariş evrakları yönetimi” ile aynıdır. Aralarındaki tek fark bu programın satın alma taleplerine ait evrakları baz almasıdır.

Programınızın bu bölümünden firma içinde ilgili departmanlardan talep edilmiş ve işlenmiş satın alma taleplerine ilişkin evraklar detaylı ve tedarikçi bazında izlenecektir. Ve tedarikçi bazında gruplamada yapılabilmektedir. Bu yönetim ekranı ile istediğiniz tarihler arasında düzenlenmiş olan taleplerinizi evrak detaylı olarak ve tedarikçi bazında listeleyebileceksiniz. Yani hangi talep evrakı ile hangi hizmet, demirbaş ve stok için talep düzenlenmiş, bu taleplerin hangileri sipariş evrakına aktarılarak işlem görmüş, ne kadarı teslim edilmiş ne kadarı kalmış gibi birçok soruya tek bir ekrandan cevap bulabileceksiniz. Bunun yanı sıra ekranın üst yarısında yer alan menüler yardımıyla (bağlantı, analiz) taleplerin bağlı oldukları teklif ve sipariş evraklarını da anında görüntüleyebilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1