Bu eğitimde; sabit kıymet alış ve satış faturası düzenlerken dikkat edilecek hususlar, entegrasyon tanımları ve muhasebeleştirme işlemleri hakkında temel bilgiler aktarılacaktır. Eğitimi tamamladığınızda, sabit kıymet alış ve satış faturası düzenlerken neler yapmanız gerektiğini, entegrasyon parametrelerinin kullanımını, muhasebeleştirme işlemlerinde aşama aşama ne yapılması gerektiğini öğreneceksiniz.

Sabit kıymet tanıtım kartı(041140) no.lu  menüde sabit kıymet kodu ve ismini tanımladığınız bir kart oluşturduktan sonra Alış faturası(062205) no.lu menüde/Cinsi alanında “Demirbaş”, kodu alanında yeni tanımlamış olduğunuz kartı seçerek  sabit kıymet alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Satış faturası(061190) no.lu menüde Cinsi alanında “Demirbaş” seçimi, kodu alanında satışını yapmak istediğiniz sabit kıymet kartını seçerek satış işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Program içerisinde muhasebe entegrasyonu ve ticari entegrasyon şeklinde iki ayrı entegrasyon yöntemi yer almaktadır. Muhasebe entegrasyonu yapılacak ise Entegrasyon şekil parametreleri(096113) no.lu menüde  Entegrasyon kullanılsın parametresinin işaretli olması yeterlidir.

“Amortismanlar ticariye entegre edilsin” seçeneği amortisman giderlerini masraf kartlarından takip edebilmelerine olanak sağlayacak düzenlemenin yapılmasıdır.  Yani muhasebe fişi yanında amortisman giderleştirme virman dekontu (043343) evrakının da oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca amortismanların muhasebe işlemlerinde baz alınacak muhasebeleştirme şeklinin “Yıllık mı, üç aylık mı yoksa aylık mı” belirlemeniz gerekmektedir.

Entegre işlemleri için sabit kıymet tanıtım kartında yer alan muhasebe kodlarının da tanımlanması gerekmektedir.

Amortisman meblağlarını muhasebeleştir(199620) no.lu menü ile sabit kıymetlerinizin devletin belirtmiş olduğu dönemler itibari ile amortisman değerleme meblağlarına ilişkin muhasebeleştirme işlemleri gerçekleştirilecektir. Bu programa girdiğinizde sizden muhasebeleşecek fişin tarihini ve dönem seçimi yapmanız istenecektir. Bu girişler sonrasında F2 tuşuna basarak sabit kıymetlerinizin amortisman değerlerini muhasebeleştirmiş olacaksınız

Sabit kıymetlerinizin devletin belirtmiş olduğu dönemler itibari ile amortisman değerleme meblağlarına ilişkin muhasebeleştirme işlemleri yapılabilmektedir. “Amortismanlar ticariye entegre edilsin” seçeneği işaretli olması durumunda, Amortisman meblağlarını muhasebeleştir(199620) menüsünde, fişin dönem ve tarih seçimi yapıldıktan sonra F2 tuşuna basıldığında ticari entegrasyon ve muhasebe entegrasyonu sağlanacaktır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1