Bu eğitimde; Mikro programlarına menü ekleme, kullanıcıya menü bağlama ve menülerin kısa yol olarak kullanıcı bazlı oluşturulması işlemleri anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; menü ekleyebilecek, kullanıcılara menü bağlayabilecek ve menüleri kısa yol olarak kullanıcı bazlı oluşturabileceksiniz.

Program ana ekranının sol tarafında kullanılabilecek menüler default olarak karşınıza gelmektedir. Programa SRV kullanıcısı ile giriş yaparak; diğer tanımlı tüm kullanıcı menülerinde düzenleme, menü ekleme, eklenen yeni menülere program bağlama, rapor ve küp bağlama, harici programlar bağlayarak tek ekrandan farklı programlarınıza ulaşım gibi kullanım kolaylıkları sağlanabilmektedir. Bu işlemler için menülerin yer aldığı alanda sağ tık yapmanız yeterlidir.

Menü olarak eklemek istediğiniz başlığa sağ tıklayarak açılan pencerede “Menü ekle” seçeneğini takiben çıkan 3 farklı opsiyondan birisini seçerek menüyü ekleyebilirsiniz.

Kullanıcılara; içeriğini tamamen kendilerinin belirledikleri rapor sorgu dosyalarını, görüntü sorgu dosyalarını, veri küpü sorgu dosyalarını program menülerine bağlama imkânı verilmektedir. Ayrıca rapor sorgu dosyalarımızın çalıştırılması daha kapsamlı bir yapıya getirilmiş, kriter ekleme açısından hayli zenginleştirilmiştir. Artık kullanıcılar, menüye bağladıkları sorgu raporlarını yine kendilerinin belirleyecekleri parametreler eşliğinde çalıştırabileceklerdir. Bu işlem için sağ tuş ekranında «Rapor Sorgu Dosyası Bağla» seçeneği seçilerek, sorgunun kopyalandığı dizinden ilgili yazılan sorgu dosyasının seçilmesi yeterli olacaktır.

Yeni menü alanında Mouse’un sağ tuşuna basıp, Veri küpü sorgu dosyası bağla seçeneğini seçtik ve hazırladığımız sorgumuzu bilgisayarımıza kopyaladığımız bölümden seçerek işlemimizi sonlandırdık. Eklediğimiz yeni menüden SQL sorgumuzu çalıştırarak parametre ekranımıza ulaşabiliriz.

Harici program bağlama seçeneğine tıkladığımızda çalıştırılabilir program seçimi yapabileceğiniz bir pencere açılacaktır. “Dosya seç” butonu ile harici program dizininizi seçip, menülerinize ekleyebilirsiniz. Böylece ana ekranınızdan diğer programlarınıza da kolayca erişim sağlayabileceksiniz.

Sık kullanılan bir program menüsüne kolay erişim sağlamak için Mikro ana ekranda üst köşede yer alan hızlı erişim barına ekleyebilirsiniz. Böylece tek bir tuş ile menünün açılması ve kullanımı sağlanabilecektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için eklemek istediğiniz menüye sağ tık yaparak “Hızlı erişim çubuğuna ekle” seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Pratik Bilgiler

•Programlarınızın ana ekranında sol alanda yer alan ekrana, kullanılan menülerinizi sürükle bırak yöntemi ile kısa yol olarak ekleyebilirsiniz.

•Her kullanıcı kendi menülerini tasarlayabilir. Tasarlanan menüler, farklı kullanıcılara kopyalanabilmektedir.

•Her menü oluşturan kullanıcının listesi program data dizini “Params” klasöründe LST uzantılı olarak tutulmaktadır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1