Bu eğitimde; Mikroshop programı ve menülerinin kullanımına ilişkin temel bilgiler yer almaktadır.Eğitimi tamamladığınızda, perakende sektörüne hizmet suna Mikroshop programının kullanım alanları ve kullanımına ilişkin temel bilgilere sahip olacaksınız.

Günümüzde, her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de koşulsuz müşteri memnuniyeti bir avantaj olmaktan çıktı, zorunluluk halini aldı. Artık bunu sağlayamayan işletmelerin ayakta kalması çok zor. Çözüm sunduğu sektörlerdeki yenilik ve gelişmeleri yakından takip eden Mikro Yazılım, perakende sektörü için geliştirdiği MİKSHOP ve MİKRO SHOP ürünleri mağazacılık anlayışına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Dokunmatik ekran kullanım esnekliğini sunan MİKROSHOP programı, size sanal bir klavye ile ekran üzerinden tüm işlemlerinizi sadece dokunarak hızlı ve rahat bir satış gerçekleştirebileceğiniz bir satış sistemi sunmaktadır.

MikroShop;  marka bağımsız olarak yeni nesil ÖKC’lerle tam uyumlu olup anında e-arşiv ve e-fatura kesmenize imkan tanımaktadır. İsteğinize göre hediye ve puan çeki uygulaması yapabileceğiniz, müşterinizi bekletmeden bir sonraki müşterinin işlemini almanızı sağlayan, müşteri geçmişini analiz ederek hedef müşterileri tespit edebilmenize olanak sağlayan özellikleri içinde barındırmaktadır.

Mikro Shop; hem local(offline) olarak hem de terminal server(online) üzerinde çalışabilen, dokunmatik ekranlar sayesinde görsel ve hız açısından rahatlıkla kullanabileceğimiz bir programdır. Aynı zamanda mağaza içinde diğer çevre ürünlerle %100 uyumlu olup kesintisiz müşteri rahatlığını sağlayan üründür.

Shop programlarımız aynı zamanda parametrelerle yön verilebilir bir özelliğe sahiptir. Shop programlarında mikroshop.ini adında bir dosya bulunmaktadır. Bu dosyada kasa ve depo numarası, fatura, yazıcı yol adı, kullanıcı kodu ve adı gibi terimler tanımlandığı zaman shop programlarına girdiğimizde bu bilgiler otomatik olarak gelir. Kasa ve depo numarası, fatura, yazıcı yol adı, kullanıcı kodu ve adı gibi terimler tanımlandığı zaman shop programlarına girdiğimizde bu bilgiler otomatik olarak gelir. İstenilen yazıcıya istenilen form gönderimini sağlayabiliriz. Bu  dosyalar(mikroshop.ini) lokal makinalar, terminal serverlar ve kullanıcı bazında tasarlanıp birden fazla lokasyonda çalışmaya uygunluk sağlamaktadır. Birden fazla lokasyonda çalışma var ise hepsi için ayrı ayrı .ini dosyası düzenleyebiliriz.

Standart yazıcılar için POS Satış Faturası Düzenleme menüsünden fatura ve iade için gerekli form dizaynları yapılır. Kullanıldığı takdirde de sipariş ve teklif formaları da hazırlanabilir. Shop programlarında ki satış ekranına giriş yapılmadan önce genel parametreler bölümünden kasa sayıları tanımlanır. Kasa sayıları tanımlandıktan sonra, kasa tanımları parametrelerinden kullanılması gereken zorunlu alanlar ve isteğe bağlı alanlar seçilmelidir. Kasa tanımlarında birçok parametre bulunmaktadır. Kasa parametrelerindeki tanımlar bittikten sonra, ödeme tipleri tanımlamalarına geçilir. Buradaki tanımlamalar yapıldıktan sonra shop satış ekranının ödeme bölümünde görünür.

Mikro Shop programı kapsamında mağaza market yönetimi, stok yönetimi, satış noktası yönetimi ve büro işlemleri menüleri yer almaktadır. Bu menüler doğrultusunda firma yapısına göre Mikro shop programı tek başına kullanılabilir özelliğe sahiptir. Fakat muhasebe, satış ve satın alma vb. işlemler takip edilmek isteniyorsa ticari modül de gereklidir.

Evraklar menüsündeki Müşteriye satış POS fiş-fatura inceleme  menüsünden yapılan satışlar ile ilgili silme, ödeme tipi değiştirme, belge numarası vb. işlemleri değiştirme ve silme; Müşteriden iade alış POS fiş-fatura inceleme menüsünden de iade çekleri ile ilgili silme işlemi yapılır. Yeni nesil ÖKC haberleşmede, bu işlemler artık netlik kazandığı için müdahale yapılmaması önerilmektedir.

Yönetim menüsündeki Market-Mağaza Günlük Hareketler Föyü ile kasalarımızı anlık olarak kontrol edebiliriz. Shop satış ekranında parka atmış olduğumuz evrakların akıbetini, müşterimiz satış anında beklerken ikinci müşterimizin satışını almak için kullandığımız evrakın park durumunu Parktaki shop faturaları yönetimi yönetiminden inceleyebiliriz.

Raporlar menüsünden POS satış ve fatura raporları, Mağazalar-Marketler Satış Raporları, Kasa ciroları ve bu raporlardan günün kasa durumu ve ciro durumu hakkında bilgi sahibi olabilir bilgi sahibi olabiliriz.

Bakım menüsünde fiyat değişiklikleri, stoklar ve pos hareketleriyle alakalı değişiklik işlemleri yapılabilir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1