Bu eğitimde; Mikro programlarının üst menüsünde yer alan “menü sorgu yönetimi” butonu kapsamında yapılabilecek işlevler ve yöntemler hakkında temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; menü sorgu yönetiminin hangi amaçlarla ve nasıl kullanılacağını öğreneceksiniz.

Menü sorgu yönetimi, kullanıcıların hazırlamış oldukları SQL sorgularının belirlenen parametreler doğrultusunda farklı formatlar şeklinde görüntülenebilmesini sağlar.

Tasarlanan SQL sorgularının içerisine veri tabanında kayıtlı olan tablolardan değerler seçtirilip, sonuçların buna göre analiz edilmesi sağlanabilir. Ekranın üstünde yer alan ekle butonuna basınca kriterlerin olduğu pencere açılacaktır. Tasarlanacak SQL sorguları bu kriterlere göre alınmaktadır.

Operasyon ekleme seçeneği ile operasyon ekranları hazırlanabilir. Ayrıca yazılabilir kolon ekleme seçeneği ile tanımlanan operasyonlarda kullanılmak için oluşacak ekranlardan veri girişi  sağlanabilir.

Görüntü ekranı bağlı tablosu alanında yaptığımız seçimler kapsamında, menü sorgu yönetimde hazırlanan raporlara “analiz” ve “bağlantı” seçenekleri eklenerek ilgi kayıtların detayına ulaşabilmektedir.

Menü sorgu yönetimi ile tasarlanan SQL sorguları kullanıcı menülerine eklenebilir, kullanıcılar bazında sınıflandırılabilir. Bunun için içerik ağacı kısmında sağ tık ile açılacak pencerede “görüntü dosyası bağla” seçeneği tıklanmalıdır.

Menü sorgu yönetiminde resimlerle birlikte raporlar alınabilir. Bu sayede daha rahat ve pratik bir analiz imkanı söz konusudur.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1