Bu eğitimde; programımızda makro kullanımın nasıl gerçekleştirileceği ve makro kullanmanın avantajları temel hatları ile anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; evrak giriş-çıkışları, rapor, operasyon, listeler gibi sıklıkla tercih edilen işlemlerin pratik bir şekilde tek tuşla çalışmasını sağlayan makroları nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz.

Makro, tek tıklama ile uygulanabilecek komutlar topluluğudur. Ve kullanıcılarımızın; kendilerine özel, sınırsız sayıda makro tanımlayabilmeleri ve bu makrolar doğrultusunda programları çalıştırıp işlemlerini daha seri bir şekilde yapabilmeleri mümkündür.
Örneğin; gün içerisinde düzenli olarak alınması gereken raporlar için makro tanımlaması yapıp, bu raporları tek bir tuşla çalıştırabilirler. Aynı şekilde belirli dönemlerde hazırlanan beyannameler (KDV beyannamesi vb.) için de makro tanımlaması yapılabilir. Böylece bu programları menüden çalıştırmak yerine, tanımlanan makrolar çalıştırılıp işlem akışlarını daha da hızlandırabilirler.

Programımızın üst bölümünde yer alan makrolar butonuna ya da «Ctrl+0» tuşlarına basarak makro tanımlama ekranını açabilirsiniz.

Yeni bir makro oluşturmak için ilk olarak yeni butonuna tıklayarak açılacak olan ekrana tanımlanacak makro adını girip tamam butonuna basın.

Tanımlayacağınız makronun herhangi bir tuşa bağlanarak çalıştırılması için «Geçerli Tuş» alanında satır sonu butonunu tıklayıp, açılacak pencereden tuş seçiminizi yapabilirsiniz. Makroları çalıştırabileceğiniz toplam 18 tuş seçeneği mevcuttur. Bunlardan Ctrl+1’den Ctrl+9’a kadar sıralanmış olan geçerli tuş kombinasyonlarını hazır olarak seçebilir, diğer numara tanımlamalarını kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Makroya ismini verip, geçerli tuş seçimini yaptıktan sonra «kaydet» butonuna tıklayarak makronuzu kaydetmeye başlayabilirsiniz.
Örneğimizde 022200 numaralı Normal mal kabul verilen sipariş tuşunu CTRL+2 tuşlarına basıldığında otomatik olarak çalıştırılmasını sağlayan makroyu tanımlıyoruz.

Eğer tanımladığınız makroya, programınızın size sunmuş olduğu tuşlardan herhangi birini bağlamış iseniz makronuzu çalıştırmak için ilgili tuşlara basmanız yeterlidir. Eğer makrolarınız tuşlara bağımlı olarak çalışmıyor ise makrolar butonunda ilgili makroyu seçip oynat butonuna tıklamaktır.

Kullanıcıların kendileri için önemli olan işlerin hatırlatılmasını sağlayan «hatırlatıcı» özelliği ile tanımladığımızı makroyu ilişkilendirebilir ve otomatik olarak ilgili makronun çalışmasını sağlayabiliriz. Bunun için hatırlatıcı ekranında makro çalıştır kutucuğu işaretlenip, ilgili alandan makronun seçilmesi gereklidir.

Tanımlanan makroyu değiştirmek için ilk olarak ilgili makro seçilmeli ve daha sonra ekranın üst bölümünde yer alan «başlat» butonuna basılmalıdır. Bu işlem sonrasında «Var olan makroyu değiştirmek istiyor musunuz?» uyarısı çıkacaktır. Bu uyarı mesajını onayladıktan sonra makronuzun içeriğini yeni makro gibi değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Makrolar butonu sadece yetkili kişiler tarafından çalıştırılabilecektir. Dolayısıyla yetki tanımlaması yapılmamış kullanıcılar için bu buton aktif olmayacaktır. Bu butonun aktif olabilmesi için Kuruluş/ Kullanıcı Hak Tanımlama/ Genel Hak Tanımlamaları ekranındaki «Makrolar butonu aktif» parametresi  “evet” olarak seçilmelidir.

Makro tanımlamaları SRV tarafından yapılmış ise bu makrolar diğer kullanıcılar içinde işlevsel olacaktır.

SRV dışındaki kullanıcıların da kendilerine özel makro tanımlamaları mümkündür. Ama bu makrolar sadece kendileri için geçerlidir. Dolayısıyla diğer kullanıcıların bu makroları çalıştırabilmeleri mümkün değildir.

Her kullanıcı sınırsız sayıda makro tanımlaması yapabilir, fakat bu makroların sadece 18 tanesini tuşlara bağlayıp bu tuşlar aracılığı ile çalıştırabilir. Dolayısıyla diğer makrolar Makro tanımlamaları ekranından çalıştırılmak durumundadır.

İnternet sitesimiz: https://www.mikro.com.tr/

Blog sitemiz: https://blog.mikro.com.tr/

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1

Eğitim no: 03 04 005