Bu eğitimde; kullanıcı listeleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra log listelerinin kullanımına ilişkin temel düzeyde bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; birbirinden farklı kullanıcı listelerinin neler olduğunu ve log listelerine hangi menüler ile erişebileceğinizi öğreneceksiniz

Raporlanacak listeler için kullanıcıya tanımlanmış veya haklar kapsamında alınabilecektir. Bunun için 501300 numaralı kullanıcı hak tanımlama menüsü çalıştırılıp, öncelikle listeye dahil edilecek kullanıcı ya da kullanıcılar seçilecek ve daha sonra açılacak ekranda ihtiyaçlara göre kriterler belirlenecektir. 

“Veri tabanı hakları seçili kullanıcı” alanında seçili kullanıcıya ait yetkilendirmeler listelenecektir.

“Veri tabanı hakları” alanında seçili kullanıcıya ait erişim yetkileri ve hakları listelenecektir.

“Evrak seri no ve hak tanımlamaları” alanında seçili kullanıcıya ait evrak seri numarası, form dosyası, form tipi, evrak için tanımlamış haklar listelenecektir.

“Kayıt kullanım hakları” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış depo hakları listelenecektir.

“Program kullanım parametreleri”, alanında seçili kullanıcıya ait tanımlanmış programlardan hangilerine girip giremeyecekleri listelenecektir.

“Kayıt kullanım hakları” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış firma hakları listelenecektir

“Kayıt kullanım hakları” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış şube hakları listelenecektir

“Kayıt kullanım hakları” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış kasa hakları listelenecektir.

“Kayıt kullanım hakları” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış banka hakları listelenecektir

“Özel kullanım tarihi” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış kullanım tarih ayarları, değişiklik tarihleri, işlem günleri bilgileri listelenecektir.

“Log Ayarlar” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış değişen kayıtları yedekle ve silinen kayıtları yedekle bilgileri listelenecektir.

“Seçim ekranı ve menü kısıtları” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış F10 penceresinde yer alan seçim ekranı, görünüm, yönetim, analiz, bağlantı, operasyon, rapor menülerine erişim ya da kısıtlama bilgileri listelenecektir.

“Öngörülen kayıtlar” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış öngörülen firma, şube, depo, kasa, banka, srm.merk, proje, cari kodlarına ait tanımlama bilgileri listelenecektir.

“Raporlayabileceği kayıtlara ait sorgu cümleleri” alanında seçili kullanıcıya ait tanımlamış cari, stok, hizmet, masraf, personel, cari, fiyat değişikliği alanları için tanımlanmış sorgu cümleleri listelenecektir.

Bu program ile istediğiniz tarihler arasında, seçmiş olduğunuz kullanıcıların girdiği ve değiştirdiği hareket sayısını, kayıt ettiği evrak veya kart tipini listeleyebileceksiniz. Böylece kullanıcıların performansını analiz edeceksiniz.

Firma log parametreleri (504060) ya da Kullanıcı Hak Tanımlama (501300)> Log Ayarları alanlarında ilgili tablolar için “Değiştirilen kayıtları yedekle”, “Silinen kayıtları yedekle” parametresi en az birinde evet olarak seçilmiş ise, değişen ve silinen kayıtlar MikroDB_V15_*_LOGDATA database içerisinde saklanacaktır.

Log parametreleri ya da ayarları alanında “Silinen kayıtları yedekle” seçeneği işaretli tablolara ait silinen kayıtları listeleyebilirsiniz.

Log parametreleri ya da ayarları alanında “Değişen kayıtları yedekle” seçeneği işaretli tablolara ait değişen kayıtları listeleyebilirsiniz.

Kuruluş programındaki Kullanıcı hak tanımlama (501300) alanında yer alan “Kuruluş menülerini kullanabilir” parametresi aktif olan kullanıcılar için, bu program sayesinde istediğiniz tarih aralığını vererek, ilgili kullanıcının işlem kayıtlarını (log) detaylı bir şekilde dökebilirsiniz. Böylece tarih, kullanıcı no, program, işlem kodu ve açıklama bilgileri raporunuzda görüntülenecektir. Yani kuruluş programına girme hakkı olan kullanıcılar hangi tarihte (saatte), hangi menüleri çalıştırmış bilgisine ulaşabileceksiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1