Bu eğitimde; izleme bordrosu, serbest zarf dökümü ve rapor tanımlamalarına ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır. Eğitimi tamamladığınızda; serbest zarf dökümü, rapor tanımlama ve izleme bordrosu işlemlerine ilişkin temel özelliklerin yanı sıra ilgili işlemlerin nasıl yapılacağını öğreneceksiniz.

Bu menü bordro zarfı tanımlamaya gerek kalmadan, personel ücret ve kesintilerini A4 formunda listelemenizi sağlamaktadır. İlgili menüye girdiğinizde öncelikle sizden istenen, sıralama şekli alanında ki seçiminize bağlı olarak tarama kod aralığı yada kod yapısından personellerinizi belirlemenizdir. Daha sonra size hesap rakamlarının hangi tahakkuktan (Ay içi toplam tahakkuktan al veya Tek tahakkuktan al) alınmasını istediğiniz sorulacaktır. Bu ekranda yapılacak en son işlemse dökümün hangi SGK şubesi ve veri tabanındaki hangi firmalar için listeleneceğinin belirtilmesidir.

Serbest zarf dökümü ekranında girişlerinizi yaptıktan sonra karşınıza onay ekranı gelecektir. Bu durumda isteğinize bağlı olarak bordrolarınız ya ekrana dökülecektir ya da personellere mail olarak gönderilecektir. “Rapor ekranı göster” seçeneğini tıkladığınızda personeller için ücret hesap pusulası listelenecektir. Dilerseniz ücret hesap pusulasının dökümünü de alabilirsiniz. Bu dökümün başlığında “Ücret hesap pusulası” yazar ve dökümün sonunda da ücretin alındığına dair personellerin imza atacakları bölüm yer almaktadır.

“Personellere mail gönder” seçeneğini tıkladığınızda rapor, personel sicil kartında yer alan mail adresine gönderilmektedir.

Personellere ait ücret bordrosunu alabilmek için öncelikle rapor tanımlamak gerekir.Rapor tanımlamak için Rapor tanımlama (113500) numaralı menü kullanılabilir. Açılan pencereden daha önceden tanımlanan bir rapor çağrılmak isteniyorsa F10 tuşu kullanılır. Yeni bir rapor tanımlanacaksa bu alanda yeni raporun adı (bordro, ödeme vb.) girilmelidir.

Yeni rapor adı tanımı yapıldıktan sonra raporun içeriğinde bulunması gereken kolonların belirleneceği boş bir ekran gelir. Bu ekran personellere ait sabit ve hesaplanan tüm bilgilerin bulunduğu 20 bölümden oluşan  değişkenler listesinin ilk sayfasıdır. Yapılacak işlem, raporda bulunması istenen alanların karşısına 1’den başlayarak numara vermektir. Örneğin; yanına 8 yazılan değişken raporun 8. kolonunda, 10 yazılan değişkende raporun 10. kolonunda yer alır.

İzleme bordrosu ile personellerinizin tahakkuk ettirilen kazanç ve kesintilere ilişkin bilgileri listeleyebilirsiniz. İlgili menüyü tıkladığınızda açılan pencereden daha önceden tanımlanan bir rapor  F10 tuşu ile çağırılabilir veya tanımlanan raporun adı girilir. Döküm adı girildikten sonra Enter tuşuna basarak bordrosu dökülecek personellere ilişkin kriterlerin girilmesi gereken bir pencere ekrana gelir. Bu ekranda personel aralığı girilmeli ve hesap rakamlarının ay içi toplam tahakkuktan al seçeneğinin seçilmesi gerekir. SGK şube adı da seçildikten sonra Enter tuşuna basıldığında ekrandaki gibi ücret bordrosu ekrana gelir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1