Bu eğitimde; izin talep yönetimi, izin formu, izin takiplerine ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır.Eğitimi tamamladığınızda; personelin izin işlemleri yönetimi ve takibi hakkında temel bilgilere sahip olacaksınız.

İzin talep formu; personellerinizin tüm bir yıl içinde kullanabileceği yıllık izin, hastalık izni, ücretli izin vb. şekildeki izin taleplerini sistemli olarak programa girmeniz ve bağlı olduğu yetkililer tarafından onaylanmak üzere hazırlanan izin taleplerinizi kapsamaktadır.7

Programa girildiğinde öncelikle yapılması gereken, hangi personel için izin talebinin düzenleneceği seçimidir. Bu seçimi kodu ya da adı alanlarından yapabilirsiniz. Personel seçimiyle birlikte imleç ekranın ikinci yarısına geçektir. Bu aşamada izin talep tarihini, izin tipini (Yıllık izin, ücretli izin, askerlik, hastalık vb.), izin gün sayısını, yol izni sayısını ve izin başlangıç tarihini girmeniz gerekmektedir. Bu giriş sonrasında izin bitiş tarihi otomatik olarak hesaplanmaktadır.

Talepler ilk girildiklerinde bekleme aşamasında olacaklardır. Onaylama işlemi izin talep yönetimi (112952) veya izin formu (111500) ekranlarından yapılabilir. Evrakla ilgili tüm girişler tamamlandıktan sonra kayıt edilmeli ve İzin talep yönetimi (112952) programı çalıştırılarak taleplerin durumu belirlenmelidir. Bu bölümden girilen izinler otomatik olarak İzin talep yönetimi (112952) ekranına taşınacak onaylandı veya reddedildi şeklinde durumları belirlenecektir.

İzin formları sayesinde ilgili personelin kaç gün, ne için izin kullandığını raporlar/personel raporları/izin raporları bölümünden izleyebilirsiniz. Ayrıca bu kartta iken ilgili personel için izin sayısı alanına gidip bu sayıları azaltarak bir önceki kartı ekrana getirmek usulüyle görebilirsiniz. Bunun yanı sıra izin formlarınıza gireceğiniz bilgileri izin talepleri doğrultusunda otomatik olarak da oluşturabilirsiniz.

Kullanıcılarımızın bu evraktan girdikleri izin taleplerini izin talep yönetimi (112952) ekranı haricinde izin formu (111500) ekranından çağırarak onaylayabilmeleri de mümkündür. Yapılacak tek işlem, izin formu (111500) ekranında izin talep çağır butonunun tıklanması ve açılacak ekrandan onaylanacak izinlerin ekrana aktarılıp kayıt altına alınmasıdır.

Personelin hem kişisel hem de izin taleplerine yönelik bilgilerini kullanarak evrak formlarını tasarlayıp dökümlerini alabilirler. Programınız tasarım ekranının Dinamik alanında sizlere talep tarihi, izin tipi, izin günü, yol izni başlangıç tarihi, bitiş tarihi, talep durumu ve onaylayan seçeneklerini, Statik alanda ise; adı, soyadı, iş grubu, maaş tipi, ücret tipi, ücret vb. birçok alan yer almaktadır. Dizayn oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra Alt+Z kısa yol tuşları ile  izin formlarınızın dökümünü alabilirsiniz. Ayrıca  Alt +K kısa yol tuşları ile standart form dökümü alabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1