Bu eğitimde; İthalat Durum Raporu, İthalat Ekstre Raporu, Masraf Dağıtım Dekontuna Göre İthalat Durum Raporu ve fatura listelerinin alınmasına ilişkin temel bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; ithalat durum raporları uygulamalarına ilişkin temel bilgileri öğreneceksiniz.

Bu rapor ile ithalat kartlarınızın hareket girişlerini, dolayısıyla bu kartlar ile ithal ettiğiniz mallar için yapılan masrafların (Navlun, sigorta,  gümrük vergi ve resimler vb.) borç-alacak bakiyelerini, ana, alternatif ve orijinal döviz cinslerine göre listeleyebileceksiniz. Bu raporda parametreler ekranından kod aralığı ya da kod yapısını girdiğiniz ithalat kartlarının, yine bu ekrandan seçeceğiniz masraf gruplarına ait hareketleri yer alacaktır.

Bir ithalat kartına ilişkin masraf gruplarının hesap durumları listelenip hesap toplamı alındıktan sonra diğer ithalat kartlarına ait masraf gruplarının hesap durumları listelenmeye devam edecektir. Bu raporun en önemli özelliği, ithalat hareketlerindeki borç ve alacak tutarlarının raporu aldığınız güne ait kurları baz alarak da listeliyor olmasıdır. Yani borç ve alacak toplamlarınızın kur değişimlerine göre nasıl değerlendiğini göstermesidir.

İthalat hesap ekstresi; istediğiniz ithalat kartının, seçeceğiniz ithalat grubuna ilişkin hareketlerini gireceğiniz tarihler arasında evrak detayları ile birlikte listelemektedir. Ekstreyi alabilmek için ilgili ithalat kartının kodunu, hangi tarihlerdeki hareketlerini görmek istiyorsanız, ilgili başlangıç ve bitiş tarihlerini, raporun alınacağı döviz cinsini ve raporu hangi ithalat grubuna (Navlun, Gümrük veri ve resim, sigorta vb.) göre almak istediğinizi girmeniz gerekir.

Parametreler ekranında ithalat ilk-son kod girişlerini yaptıktan sonra kod yapısı belirlenmelidir. Masraf dağıtım şekli parametresinde 4 seçenek karşınıza gelecektir. Unutmamalısınız ki; bu raporda belirtilen ithalatlara ait tüm ithalat faturalarını “masraf dağıtım şekillerine” göre toplamaktadır. Eğer seçiminiz “mal bedeli” olarak seçilmişse meblağları; “mal miktarı” ise miktarları toplama şeklinde olmaktadır.

İthalat siparişi verdikten sonra ithalat fişi kestiğinizi düşünelim. Bu fişi keserken masraflarını (navlun, gümrük, sigorta vs.) girmeye başladığınızı varsayalım. Maliyetleri stoklara dağıtma işleminde girilmiş olan masraf faturalarını, ithalat masrafları dağıtım dekontundan değiştirdiğinizde raporunuz bu değişimleri göz önüne alır. Yani dağıtım tutarı kolonunda ilgili masraf için değiştirdiğiniz tutar listelenir. İşte bu raporun masraf dağıtım kriterli ithalat raporundan tek farkı budur. Diğer kolonlarda bulunan bilgiler ise; ithalat faturasından alınan bilgilerdir. Bunlar da; GGB tarihi ve numarası, banka ve stok adı, ağırlık, hacim, miktar, ana döviz ve bu cinsten birim fiyatları, ana tutar ve birim maliyetleri, alt toplam ve birim maliyetleri, orijinal döviz cinsinden birim fiyat ve tutarları ile vadesidir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1