Bu eğitimde; hizmet ve masraf yönetimi kapsamındaki raporlar ile ilgili temel bilgiler anlatılmaktadır.Bu eğitimi tamamladığınızda; hizmet ve masraf yönetimi kapsamında sıklıkla kullanılan raporların temel özelliklerini öğreneceksiniz.

Föy ekranlarından; hizmet ve masraf kalemlerinin bağlantılarını detaylı bir şekilde takip edebilirsiniz. (Örn: Bağlı muhasebe fişi ve hareketleri)

Yönetim ve operasyon  ekranlarından; evrakları toplu olarak yazdırma, silme, irsaliyeleştirme ve faturalaştırma, sipariş kapama ,onaylama v.b. işlemleri tek ekranda gerçekleştirebilmek mümkündür. Bunun için “operasyon” ve “yönetim” menüleri kullanılabilir.

Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiş olan ve “Raporlar” başlığı altında yer alan hizmet raporları, masraf hesap raporları, ithalat raporları gibi menüler ile birçok farklı rapor oluşturulabilir. Ayrıca “analizler, listeler ve grafikler” menüleri ile bu raporlar detaylı bir şekilde izlenebilir.

Raporlar menüsünde yer alan “hizmet durum raporları” sayesinde tanımlı olan tüm hizmet cinslerinin istediğiniz bir dönemdeki durumları, dilerseniz sorumluluk merkezi detayları ile birlikte listelenecektir.

Hareket girişleriniz baz alınarak hazırlanan ve hizmet cinslerinin borç-alacak bakiyelerini ana, alternatif ve orijinal döviz cinslerine göre listeleyen rapordur. Bu rapor hizmet cinslerinizin özet bilgilerini içerir.  Bu raporun en önemli özelliği, hizmet hareketlerinizdeki borç ve alacak tutarlarını raporu aldığınız güne ait döviz kurlarını baz alarak da listeliyor olmasıdır.

Dönemlere ait hesap durumlarının sorumluluk merkezlerine göre sıralı olarak listelendiği rapordur. Bu raporun ilk sütununda sorumluluk merkezleri, hemen yanındaysa bu sorumluluk merkezleri ile hareket gören hizmet kodları yer alır. Daha sonra çalıştığınız yılın Ocak ayından başlayarak, gelecek yılın Mart ayına kadar olan bakiyeleri listelenir.

Hizmet cinslerine ait hesap durumlarının, sorumluluk merkezlerine göre sıralı olarak listelendiği rapordur. Bu raporun ilk sütununda sorumluluk merkezleri, hemen yanında bu sorumluluk merkezleri ile hareket gören hizmet kodları yer alır. Bir sorumluluk merkezinin hesap durumları hizmet detayları ile birlikte listelendikten sonra, araya bir çizgi çekilir ve diğer sorumluluk merkezlerinin listelenmesine devam edilir.

Sorumluluk merkezi sıralamalı (hizmet detaylı) rapor alındığında, 01 ve 02 kodlu sorumluluk merkezlerinin 0100–0200-0300 kodlu hizmet cinsleri için ne kadar borçlandığı veya alacaklı olduğu görülmektedir. Bir sorumluluk merkezinin hesap durumları hizmet cinslerine göre listelendikten sonra, o sorumluluk merkezinin toplam borcu, alacağı ve borç-alacak bakiyesi ayrıca yer alacaktır.

Hareket girişleriniz temel alınarak hazırlanan ve masraf hesap cinslerinin borç-alacak bakiyelerini ana, alternatif ve orijinal döviz cinslerine göre listeleyen rapordur. Bu raporun en önemli özelliği, masraf hesap hareketlerinizdeki borç ve alacak tutarlarını raporu aldığınız güne ait kurları temel alarak da listeliyor olmasıdır. Yani borç ve alacak toplamlarınızın kur değişimlerine göre nasıl değerlendiğini göstermesidir.

Masraf hesabı cinslerine ait hesap durumlarının, sorumluluk merkezlerine göre sıralı olarak listelendiği rapordur. Bu raporun ilk sütununda sorumluluk merkezleri, hemen yanında bu sorumluluk merkezleri ile hareket gören masraf hesap kodları yer alır. Bir sorumluluk merkezinin hesap durumları masraf hesabı detayları ile birlikte listelendikten sonra, araya bir çizgi çekilir ve diğer sorumluluk merkezlerinin listelenmesine  devam edilir. ! Bir sorumluluk merkezinin hesap durumları masraf hesap cinslerine göre listelendikten sonra, o sorumluluk merkezinin toplam borcu, alacağı ve borç-alacak bakiyesi ayrıca yer alacaktır.

Hesap ekstresi; gider hesaplarınızın, gireceğiniz tarihler arasındaki tüm hareketlerini evrak detayları ile birlikte listelemektedir. Hesap ekstresi alabilmek için ilgili gider hesabının kodunu; hangi tarihlerdeki hareketlerini görmek istiyorsanız, ilgili tarih aralığını; raporun alınacağı döviz cinsini ve ilgili hesaba ait nakil bilgilerinin dökülüp dökülmeyeceğini seçmeniz gerekir.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1