Bu eğitimde; Mikro programlarının ana ekranında yer alan ve birçok işlemi hızlı ve pratik bir şekilde yapmanızı sağlayan hesap makinesi ve hatırlatıcıların kullanımına ilişkin bilgiler anlatılmaktadır. Bu eğitimi tamamladığınızda; hesap makinesi ve hatırlatıcı özelliklerine ilişkine fonksiyonel özelliklerin neler olduğunun yanı sıra kullanımlarına ilişkin temel bilgileri öğreneceksiniz.

Program ana ekranında yer alan hesap makinesi butonu, klasik hesap makinası özelliklerinin yanı sıra evraklar içerindeki bazı hesaplamalar için de kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Evrakların rakamsal değer alanları üzerinde  «Shift+?» kısa yol  tuşlarını kullanarak hesap makinesini açabilirsiniz. Farklı bir hesap makinesine ihtiyaç duymadan program içerisinde yer alan hesap makinası ile  gerekli hesaplamalar yapılarak, eşittir tuşu ile hesapladığınız rakam evrakta ilgili alana yazılacaktır.

Program içerisinde farklı döviz cinsleri için çalışan hesaplara yönelik «döviz çevirim işlemi» yapılabilmektedir. Hesap makinesine eklenen çevir butonu tıklanarak, istenilen değerlerin istenilen döviz cinsine çevrilerek tek tuş ile evrak içerisine yazabilirsiniz.  Örneğin; genel amaçlı virman dekontu (043300) numaralı menüde iki farklı döviz cinsi ile çalıştığınız banka için döviz çevirim işlemi yapılabilir.

Hatırlatıcı butonu, kullanıcıların kendileri için önemli olan günleri programa girip, daha sonra program tarafından kendilerine hatırlatılmasını sağlamaktadır. Örneğin belli dönemlerde beyanname hazırlamak zorunda olan firmalar beyannamelerin hazırlanması gereken tarihleri programa girip, iş yoğunluğu dolayısıyla unutabilecekleri bu tarihlerin kendilerine hatırlatılmasını sağlayabilirler.

İlk olarak, hangi dönem olursa olsun, hatırlatma mesajına bir isim verilmeli. Daha sonra ilgili hatırlatma mesajının bildirim saati belirlenmeli. Eğer mesajınızı aylık ve haftalık olarak giriyor iseniz saat girişinden sonra gün alanına da giriş yapılmalıdır. Sonrasında mesajın hangi tarihten itibaren geçerli olacağını başlangıç tarihi alanına girmelisiniz. Dilerseniz not kısmına hatırlatma mesajınıza yönelik bilgi girişi de yapabilirsiniz.

İnternet sitesimiz: https://www.mikro.com.tr/

Blog sitemiz: https://blog.mikro.com.tr/

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1

Eğitim no: 03 04 004