Bu eğitimde; hesap açılış fişi ve ödeme emri fişlerinin hangi amaçla kullanıldığı ve parametrelerin açıklamaları anlatılmaktadır. Eğitimi tamamladığınızda, hesap açılış ve ödeme emri fişlerini işlevsel ve amacına etkin bir şekilde kullanıyor olacaksınız.

Açılış fişinden girilen bakiyeler sadece ticari bölümden (satış yönetimi, satın alma yönetimi, hizmet yönetimi vb.) sağlıklı sonuçların alınmasına etki eder. Muhasebe kayıtlarına herhangi bir etkisi yoktur. Programı yeni kullanmaya başladıysanız, muhasebe modülünden tüm carilerin, bankaların vb. açılış bakiyelerini ayrıca girmeniz gerekir. Programı bir önceki çalışma döneminde kullanmaya başladıysanız, yılsonu devir işlemleri sonucunda açılış fişleri otomatik olarak oluşturulacaktır.

Borç/Alacak: Açılış bakiyesinin “borç mu, alacak mı” olduğu bu alanda belirtilecektir.

Cinsi: Bu alanda sizden açılış bakiyesini gireceğiniz cari hesabın cinsini seçmeniz istenecektir.

Kodu: Açılış bakiyesini gireceğiniz firma-kişi ya da bankanın kodunu bu alana girmelisiniz. Hesap kodlarını <F10> listesinden de seçebilirsiniz.

Grup: Açılış bakiyesini girmekte olduğunuz cari hesabınızın cinsi bankaysa, bu alanda satır sonu butonunu tıklamalı ve açılış bakiyesinin ilgili bankanın hangi hesap grubuna (ticari mevduat hesabı, verilen çekler hesabı, tahsildeki senetler hesabı vb.) ait olduğunu seçmelisiniz.

Sorumluluk merkezi kodu: Bu alana, açılış bakiyesini girdiğiniz carinin hangi sorumluluk merkeziyle ilişkili olduğunu girebilirsiniz.

Meblağ: Açılış meblağı bu alana girilmelidir.

Ödeme: Açılış bakiyesine ilişkin ödeme planı bu alana girilebilir.

Proje kodu: Proje bazlı çalışan bir firma iseniz, girmekte olduğunuz açılış fişi de proje kapsamında ise ilgili projenin kodunu bu alana girebilirsiniz.

Açılış fişlerinize ait bilgilerinizi dosyadan okuyup evrakınıza otomatik olarak aktarabilmeniz mümkündür. Bunun için yapılacak tek işlem, açılış fişi evrakının hareket satırlarında Ctrl+N tuşlarına basmanız ve evrak için uygun olan dosyayı “dosya adı” alanından seçip onaylamanızdır. Böylece evraka ait bilgiler bu dosya yardımıyla ekrana otomatik olarak aktarılacaktır. Dikkat edilecek en önemli nokta açılış fişlerine ait dosya yapılarının hangi bilgilerden oluşacağıdır. Bu dosyada her bir bilgi arasında (;) ayracı kullanılmalıdır.

Bu açılış fişi ile ödeme emri olarak adlandırdığımız; •Firma çekleri ve senetlerinin, •Müşteri çekleri ve senetlerinin,  •Firma kredi kartı ve müşteri kredi kartlarının, bulundukları pozisyonlara göre açılış fişleri düzenlenecektir. Öncelikle evraktan ödeme emrinin cinsi seçilecek, sonrasında da hangi pozisyonuna ait açılış fişi düzenlenecek ise o belirlenecek ve evraka ait diğer girişler yapılarak işlem tamamlanacaktır.

Ödeme emri açılış fişi ile hem portföyünüzde, hem de karşılıksız portföyünüzde bulunan çeklerin açılışını, verilen firma çeklerinizin açılışını, teminatta olan çeklerinizin açılışını yapabileceksiniz. Aynı şekilde senetleriniz için de açılış işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Belirttiğimiz gibi bu ayrıntı hangi ödeme emri cinsinin hangi pozisyonu için işlem yapacağınıza bağlıdır.

Pozisyon: Bu alanda da sizden istenen ödeme emrinizin hangi pozisyonu için açılış fişi düzenleyeceğinizi seçmenizdir.

Vade:  Seçtiğiniz ödeme emri cinsinin bulunduğu pozisyonunun vade tarihini bu alana girebilirsiniz.

Hesap kodu: Bu alana seçtiğiniz ödeme emri cinsinin ait olduğu cari hesabın kodu girilecektir. Cari kodunu F10 listesinden seçebilirsiniz.

Döviz ve kur: Açılış fişini girdiğiniz carinin takip edildiği döviz cinsi ile kur değeri bu alanlarda yer alacaktır.

Kasa-banka-cari kodu: Bildiğiniz gibi programlarımızda, tüm finansal hareketleriniz için, bu hareketlerin özelliklerine göre ayrı ayrı kasalar tanımlanabilmektedir (örneğin çek kasası, senet kasası, nakit kasası gibi) Her harekette sadece ilgili olduğu kasaya atılmaktadır.

Döviz ve kur: Bu alanlarda Kasa-banka-cari kodu alanından seçtiğiniz hesapların takip edildiği döviz cinsi ile kur değerleri yer alacaktır.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1