Bu eğitimde, evrak detaylı muhasebe fişinin işlenmesi ve bunun Bs-Ba formlarına etkisi kapsamında bazı temel bilgiler aktarılmaktadır. Eğitimi tamamladığınızda evrak detaylı muhasebe fişlerinin kayıt edilmesinde izlenecek yöntemler, kolaylıklar ve sonuçlarının analiz edilmesinin yanı sıra Bs-Ba formlarına etkisi hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Evrak Detaylı Standart Muhasebe Fişi (081012) menüsü kullanılarak hızlı bir şekilde Bs ve Ba detayları dahil olmak üzere kayıtlar işlenebilmektedir.

Fiş detaylarının otomatik oluşabilmesi için kuruluş programına (Mikrokur, Kur9000) giriniz. Genel program parametreleri (096111) menüsünü açınız. ‘Fiş evrak detayı kolonu açıksa evrak detayları hesaplardan otomatik oluşturulsun’ parametresini onaylayıp saklayınız.

Bs ve Ba detaylarında bulunan cari ünvanı, cari vergi daire adı, cari vergi kimlik numarası ve ülke kodu alanları kullanıcı tarafından fiş işlenirken manuel girilebilmektedir. İlgili alanların fiş detayına otomatik olarak gelebilmesi için sonraki ekranlarda yer alan iki yöntemi kullanabilirsiniz.

Hesap tanıtım kartından (087100) 120 Alıcılar, 320 Satıcılar hesapları tanıtılırken hesap ismi alanının sonuna vergi kimlik no, vergi dairesi  ve ülke kodu alanları aralarına ‘;’ ayracı kullanılarak girilebilir. Veya hesap tanıtım kartından (087100) 120 Alıcılar, 320 Satıcılar hesapları tanıtılırken yabancı hesap adı alanına vergi dairesi, vergi kimlik no ve ülke kodu alanları aralarına ‘;’ ayracı kullanılarak girilebilir. Cari tanıtım kartları (041110) açılarak, hesap planından 120 Alıcılar, 320 Satıcılar hesaplarının kodları seçildikten sonra sonra vergi dairesi, vergi kimlik no ve ülke kodu alanları tanıtılıp kaydedilebilir.

Evrak Detaylı Standart Muhasebe Fişi (081012) menüsünden kayıtları işlerken, evrakı işlemeye cari satırından (120, 320) başlarsanız yeni bir cari satırı girinceye kadar evrak sıra no aynı gelecektir. Evrak sıra numarasının değişmesi için ‘evrak detayı’ alanında Alt+Y tuşlarına basınız.

Cari kartının vergi numarası 1234567890 olsun. Ctrl+Z ekranında (veya sihirbaz ekranındaki) vergi kimlik numarası alanına, 123 (veya sadece 1, veya 12 vs.) yazıp enter’a basarsanız, ilgili kaydı otomatik olarak getirecektir. ‘123’ ile başlayan başka cari kartlarda varsa program, sadece 123 ile başlayan  carilerden oluşan bir seçim ekranı açacaktır. Aynı mantık, cari unvanı içinde geçerlidir. Yani, cari unvan alanına MİKRO yazıldığında unvanı MİKRO ile başlayan bir cari varsa bu kaydı getirir; birden fazla varsa bunlardan birini seçebilirsiniz. Yani daha az tuşla daha hızlı bilgi girişi yapabilirsiniz.

Twitter: https://twitter.com/mikroyazilimas

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/mikroyazilimas/

İnstagram: https://www.instagram.com/mikroyazilimas/

Facebook: https://www.facebook.com/mikroyazilimas

Yeni eğitimleri kaçırmamak için: https://www.youtube.com/mikroyazilim1/?sub_confirmation=1